| Alișa00000000000 a întrebat:

daca cineva a avut schizofrenie din cauza oreionului se poate mostenii genetic? cine stie funda,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draguto...sa incepem cu inceputul, oreionul este o boala infectioasa acuta si transmisibila de catre virusul urlian, ea se transmite in mare parte prin intermediul salivei.
Schzofrenia spre deosebire de oreion nu este o boala virala provocata de un virus anume, este pur si simplu o tulburare psihica prin care bolnavul interpreteaza realitatea intr-un mod irational si distorsionat, in cele mai multe cazuri bolnavul isi creaza o lume a lui care pe parcurs se amesteca cu realitate astfel devenind incapabil de a face diferenta intre vis si realitate.
Intr-o familie in care ambii parinti au schizofrenie sunt sanse de 50% ca boala in sine sa fie declansata, dezechilibru chimic este declansat de catre stimulii exteriori, gen presiune, stress, psihoze induse, etc. Exista cateva studii nu prea elaborate care sustin transmiterea ei genetic dar nu sa descoperint inca gena responsabila, deci intr-un cuvant NU, boala poate fi doar declansata.
Sper ca ai inteles.
PS. uitate in mesagerie.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oreionul nu declanseaza niciodata schizofrenie. Urmasii unei persoane cu schizofrenie au risc usor crescut de a face boala.

| Adina77 a răspuns:

Nu stiu ca schizofrenia sa se faca din cauza oreionului.
Putin probabil, aproape imposibil.
insa ceea ce stiu sigur este ca se poate transmite pe linie genetica.

| Mytza98hd a răspuns:

Eu cred ca nu boala asta nu cred fa un consult