| 09Ioana09 a întrebat:

Buna TPU. Daca eu am avut candida. Prietenul meu cu ce ar trebui sa se trateze? Stiu ca intr-o situatie de genul ambii parteneri trebuie tratati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai medicul urolog îi poate da tratament, nu tu

| Frank51 a răspuns:

Noua ne-a trecut de la sine într-o săptămână.

| Floridori a răspuns:

Ambii parteneri trebuie sa ia tratament in acelasi timp si sunt interzise contactele sexuale pana cand ambii termina tratamentul, astfel incat sa se evite reinfectarea.
De regula, femeile vor folosi ovule (eu consider Zifex ca fiind cele mai bune), iar barbatii Clotrimazol crema.In cazuri de recurenta sau a unei infectii mai agresive, se va folosi, la indicatiile medicului, Nistatina pe cale orala.

| doareu876345 a răspuns:

Te poti duce la farmacie si sa ceri. eu, ca fata, am luat cervugid ovule, iar mie si iubitului meu ne-a dat niste pastilute de se luau o data la 3 zile, 3 pastile si timp de o luna pastile pentru ficat. contactul sexual trebuie sa dispara timp de cel putin 2 saptamani.
iubitul meu nu a avut bubite pe penis sau alte lucruri pentru a folosi si unguent, dar daca al tau are trebuie sa i zici farmacistului.

de obicei se trateaza ambii doar atunci cand e contact fara prezervativ.