| Elegant a întrebat:

Buna, TPU! ** DAU FUNDA **Am aproape 15 ani.De aproape 2 ani de zile am niste probleme psihice, asa cred, dar de la un timp s-a accentuat mult mai mult problema. Tot timpul am o stare de neliniste, precum ca cineva imi poate face ceva in orice moment. Simt ca cineva ma urmareste, vrea sa-mi faca ceva. Uneori, ba chiar astazi eram in casa si dintr-o data m-am speriat rau vazand un fel de umbra trecand in 2 secunde prin spatele meu, si nu e pentru prima oara. O alta problema am cu HALUCINATIILE vizuale cat si auditive. Va dati seama cat de ingrozitor e sa vedeti umbre, chestii sau altele aparand si disparand in fata voastra? Nu sunt chestii exacte, sau sa auziti sunete de animale, oameni sau altele. Alta chestie, am o ingramadire de ganduri de a imi face rau, ba chiar am avut si de sinucidere. Una peste alta, nu inteleg de ce cand ma gandesc la asta incep sa plâng, si plâng si iar plâng. Sunt foarte retras, izolat, nu ies nici macar cu verisorii. imi da o stare de descomfort sa ies si sa stau in preajma altor oameni. Tot timpul sunt nostalgic, si stiti cum., am un sentiment de tristete profund. Parintii mei sunt plecati in tari diferite, nici impreuna nu sunt, sunt despartiti iar eu stau la bunici. Am momente in care daca aud cel mai mic sunet posibil, sau alte chestii banale precum sa bata vantul si sa se ridice perdeaua ma panichez rau. Am episoade in care imi vine sa iau de exemplu paharele, sau altceva si sa le sparg de toti peretii si de ciment sau alte lucruri. Sunt un BĂIAT 'sensibil' din multe puncte de vedere. Pofta de mancare mi-a pierit si alte multe lucruri... Rudele mele, cel putin o matusă a observat schimbari la mine, dar nu a intervenit cu nimic, na. Consider ca am nevoie de un psiholog, dar nu am cu cine sa vorbesc, sa ma ajute. Nu stiu cand sa fac un pas important sa cer ajutorul...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| winter a răspuns:

Mai bine te duci la un psiholog, iti recomand sa te duci la psihologul de la scoala unde esti tu deoarece astia de la cabinete sunt tare scumpi, in jur de 50 lei sau chiar mai mult pe sedinta. Si nu-ti fie teama sa zici ce ai pe suflet, doar discutand cu cineva care te intelege vei scapa de starile astea.

| Sn4k3 a răspuns:

Uita-te la niste filme de comedie sa iesi din starea asta, probabil te-ai uitat la multe filme horror si nu esti genul.
Vezi si tu, American Pie, 21 and over, A haunted house sau du-te la psiholog, mai ales daca nu te-ai uitat la filme horror si ai inceput sa ai starea asta dintr-o data.

| Crackman a răspuns:

Da eu am de mult starea adta si te obisnuiesti cu eawinking doar nu vrei sa scapi usor prin sinucidere, ar fi sa trisezi.

| Caro34 a răspuns:

15 anisori si asa probleme... Mergi la psihologul scolii ca nu te costa nimic, apoi el te va ajuta cu siguranță. Povesteste-i deschis totul, asa cum ai facut-o cu noi și sigur va ști cum sa te ajute. Paralel poti merge si la un duhovnic; el te poate învăța să te rogi, iar o rugăciune face enorm de mult pentru un OM; crede-ma! Fii tare si lupta pentru tine, tot ceea ce auzi, vezi sunt simple halucinații. Hraneste-te bine, dormi suficient si daca ti-e frica, roagă-o pe bunica sa doarmă in camera ta până te vei odihni mai bine. Ziua mergi la o bibliotecă si invata acolo fiindcă niciodată nu esti singur! Vorbeste cu mama ta toate aceste probleme deschis si din suflet fiindcă nu e normal ca la vârsta asta sa te simti astfel. Ea trebuie să fie lângă tine fiindcă chiar ai nevoie de ea. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu psihologul rezolva problema. Parintii tai ar trebui sa rezolva problema. Tu de fapt ai ajuns in aceasta situatie pentru ca ei nu ti-au fost alaturi cand ai avut nevoie. Macar mama, daca nu tata. Sau invers. Uite ce face strainatatea din oameni. Desparte familii. Tu ai nevoie de afectiunea parintilor neaparat. Si psihologul te poate ajuta, dar pe el il platesti ca sa iti asculte problema. Cand vorbesti cu parintele tau altfel este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, dar s-ar putea sa ai anxietate sociala... Nu sunt sigur, nu-mi lua sfatul, am aceeasi. varsta ca si tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am uneori halucinatii si ca simt nevoia sa ma sinucid, dar la mine e din cauza lui tata ca tot striga la mine si imi vine sa ma sinucid.dar la tine poate e din cauza parintilor ca s-au despartit si s-au dus in tari diferite.Si poate de aia ai si halucinatii.Eu ma pricep putin la psihologie dar stiu la chestii de astea.o zi buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si,ma rog... Ce stii tu despre psihologie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine,nu pot sa spun despre mine ca sunt psiholog, dar stiu cate ceva despre psihologie.Dar ma rog, te-am ajutat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine de fapt nu pe tine te-am ajutat, ci pe ala care a pus intrebarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca nu eu sunt initiatorul intrebarii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca l-ai ajutat cu nimic. Ai scris doar ca ai aceeasi problema cu a sa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar i-am spus si cauza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai nevoie tu este un prieten/prietena care sa te scoata din aceasta stare. Ai nevoie sa iesi in oras, sa te recreezi. Mergi si te plimba prin oras si lasa toate acestea deoparte. Alearga,gaseste un hobby, mergi in parc cu prietenii. Un copil la varsta ta ar trebui sa se bucure de copilarie. Crede-ma,mersul pe jos prin oras sau prin padure este cel mai bun medicament pentru aceasta stare. Daca nu vrei sa mergi cu prietenii, mergi singur. Nu conteaza, doar mergi. Mergi in padure, asculta pasarile cum canta, freamatul padurii... Nu sta inchis in casa toata ziua. Lasa oamenii sa te descopere. Iesi la lumina, nu mai sta in intuneric. Lumea este prea frumoasa ca sa nu o cunosti, sa nu o explorezi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ce descrii tu aici reprezinta idei delirante de persecutie, de urmarire. Acestea, alaturi de halucinatii, descriu cu siguranta o problema.
Imi pare rau pentru starile prin care treci, sunt sigura ca e foarte greu sa lupti de unul singur.
Iti recomand sa consulti un psihiatru. El te va ajuta, iti va prescrie o medicatie care sa te ajute sa tii sub control toate aceste simptome si sa ai o viata normala. Deja constientizezi ca ai nevoie de ajutor si doresti sa primesti ajutor, asta e primul pas pe care tu deja l-ai facut. Bravo!
Poti pune intrebarea si pe acest site, unde iti vor raspunde specialisti in domeniu: http://terapeuti.ro/intreaba-terapeutul-online/.
Mult succes~!

| GeorgeBerbec a răspuns:

Incearca un psiholog online. Stiu cum este. Gaseste un lucru care sa te faca sa uiti asta. Cam atat pot sa zic. Las pe altii daca e cu sfaturi (eu as putea da dar mi-e sa nu fie gresite)

| anonyymuusss a răspuns:

Mie mi se par simptome de schizofrenie. Încearcă sa te relaxezi și sa te rogi mai mult. Ai credință și încearcă sa adopți un punct de vedere diferit asupra vieții. Gândește realist! Nu ti se poate întâmpla nimic rău, încearcă sa îți învingi temerile. Găsește o portița de scăpare ori in citit, muzica, desen, animale de companie, ceva ce îți face cu adevărat plăcere.

| NoLongerInUse a răspuns:

Buna,

Se zice ca primul pas in rezolvarea unei probleme e sa stii care e problema. Apoi sa fii destul de curajos sa realizezi ca ai nevoie de ajutor, deci ar trebuie sa fii mandru de tine ca ai facut acesti primi pasi. Iti recomand sa vezi un psiholog. Ei au studiat ani intregi de facultate si majoritatea au o experienta mare cu foarte multi oameni. Poti intreba parintii tai ce parere au despre psihologi si daca au una buna sa le spui ca stii ca ai probleme si vrei sa mergi la unul (ei te pot ajuta cu bani si in cautarea unuia). Poti cauta si pe internet psihologi din zona ta. Daca nu au o parere buna, s-ar putea sa nu te incurajeze in vederea unuia asa ca incearca cu bunicii. Daca nici ei, matusa/unchiul etc.

Poti incerca sa intri in contact si cu cei care au site-uri virtuale sau pot fi accesati online, trebuie doar sa cauti un pic pe Google. :-)

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru NoLongerInUse):

"Iti recomand sa vezi un psiholog." laughing laughing laughing
si eu am vazut multi unii grasi, alti slabi, sau chiar unii slab pregatiti. laughing
poate totusi ar trebui sa mearga la o consultatie; ca de "vezut" : poate sa deschida televizotul si vede desene animate cu prosti.winking laughing

| Denision99 a răspuns:

Mergi la un psiholog sau un psihiatru,

| xMeee a răspuns:

Bună, eu zic să vorbești cu bunicii tăi că nu prea te simți bine psihic că ești slăbit și cerei să te ducă la un medic specialist, psiholog sau psihiatru și eu zic să fi căt mai sincer cu medicul specialist deoarece este vorba de sănâtatea ta în primul rand. Nu este o rușine bine că ai observat. Baftă în a face cele mai bune alegeri și nu te descuraja.

| AlessandraAle5 a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| mirceatataru a răspuns:

Calmeaza-te vereee. Nu ti se intampla nimic. O fii Romania un loc nesigur din cauza romilor, ca poate iti fura telefonul' sau te urmaresc, calmmm. Recomand sa mergi cat mai repede la un psiholog SAU vorbeste cu bunicii tai au trecut prin viata destul si ei stiu sa faca ce e mai bine pentru tine cat timp ai spus ca parintii nu ii ai in tara. Uite-te la filme de comedie, fa chestii amuzante, vorbeste cu prietenii, si ai incredere, nimeni nu iti vrea raul daca nu ai facut rau. La "aproape 15 ani" ar trebui sa pui mana pe carte si sa te distrezi.
Si omule, nu te mai gandi la a te sinucide sau bullshit, ai 15 ani ai o viata de trait, nu o sa te opreasca niste sunete si frica. Frica doar tu o simti, sufletul nu. Lasa frica la o parte, uite-te la chestii funny si asculta muzica linistitoare, uita pe prostiile astea, si o sa te ajute. Lucrurile pe care le auzi sau vezi sunt in imaginatia ta, schimba imaginatia aia. Si nu te mai uita la Filme horror, ca fac pariu din cauza aia ai ajuns asa. Multa bafta.

| Paul1994 a răspuns:

Caută un medic care îți inspiră încredere și povesteștei toate cele scrise mai sus (preferabil un psiholog).