| Elegant a întrebat:

Salutare. Am aproape 15 ani. Sunt prea izolat, nu ma simt in largul meu cand sunt alaturi de oameni, de multe persoane. Nu inteleg cum sa fac sa nu mai fiu asa timid, rusinos. Sunt tensionat atunci cand intru in contact cu mai multe persoane, nu ma simt bine. Nu ies pe afara, cel mai mult timp il petrec in casa. De aproape 2 ani am halucinatii, vizuale cat si auditive. Cele vizuale simt ca ma pun la pamant. Nu e deloc usor sa auzi sunete, sa vezi umbre, sa te gandesti si sa crezi ca se uita cineva la tine pe geam, ca se uita pe usa sau urmeaza sa intre cineva peste tine sau alte lucruri ce iti fac rau. Sau sa auzi de exemplu ca se deschide usa, se aud animale afara sau altele. Parintii sunt plecati in alte tari diferite, nu mai sunt impreuna, stau la bunici. Nu am cu cine sa comunic, prieteni nu am. Uneori imi vin o multime de ganduri pe subiectul 'SINUCIDERE'. Nu inteleg, ce se intampla cu mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bai... Asta cu viziunile suna a schizofrenie. Du-te la psiholog, cauta pe net `psihologi` si orasul tau si iti va da diverse numere de telefon. Alege unu care-ti convine ca zona daca comntarii nu gasesti si daca nu ti se pare ok si nu-ti plac, schimba-l.

| Freya1 a răspuns:

Iti inteleg starile si e posibil sa suferi de anxietate sociala eu am asta si inca cateva chesti.E foarte greu si nu te intelege nimeni si daca ii spui.E greu iar mai departe o sa iti fie si mai greu nu o sa poti socializa cu fete nu o sa poti socializa cu viitorul angajator la scoala scazi pentru ca te temi sa nu zici sau faci vreo prostie sa te faci de rusine.Trebuie sa treci acum peste asta ca altfel o sa fie greu.Lupta din rasputeri iesi din casa socializeaza deschidete fa-ti curaj nu are de ce sa iti fie rusine si teama

| 1231242 a răspuns:

Este mai usor sa abandonezi decat sa lupti, eu zic sa lupti.Lupta este tu vs tu, vezi totul pleaca din interior spre exterior asa ca daca vei fi stapan pe tine, vei reusi.Succes!

| AndreiWeisz a răspuns:

Ceea ce ai tu este anxietate sociala destul de grava si posibil paranoia? Un psiholog te-ar putea ajuta mai mult decat noi.

| Razvan0812 a răspuns:

Prietenas,daca vrei, poti discuta cu mine, si eu sunt o persoana singuratica...

| Elegant explică:

Sunt constient ca am nevoie de un psiholog, dar nu stiu cum sa ajung acolo, la acel pas. Nimeni nu stie de aceasta problema. Si alta chestie, de ce mereu sa simt nostalgic?

| mberleal354 a răspuns:

Salut te inteleg prin ce treci si mama mea cat si matusa mea suferă de simptomele astea
Sfatul meu este sa mergi la un psiholog crede-ma te va ajuta nespus de mult si a te rogi la Dumnezeu ca doar el ne poate ajuta
Si eu sunt cumva paranoica ...cred ca toata lumea ma vorbeste de rău si se uita urat la mine dar nu este asa
Diagnosticul meu este ca suferi de anxietate, paranoia
Eu spun sa cauti un număr de telefon al unui psiholog pe net din orasul care esti suni si iti faci programare nu te lasa asa deoarece aceasta boala se agravează pe zi ce trece si poți sa dai in schizofrenie si sa nu fie ceva temporar si permanent
multa sanatate, Dumnezeu sa te aibe in grija
daca vrei sa îmi pui mai multe intrebari lasa.mi mesaj privat. promit ca am sa te ajut