| anonim_4396 a întrebat:

Dauneaza daca iau pe cale orala gluconatul de calciu (fiole de calciu) ce se administreaza intravenos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Efectul este putin mai redus daca bei continutul fiolei dar nicidecum nu iti va dauna. Poti sa-l bei linistita.

| AlinaaAli a răspuns:

Am intalnit persoane care ma iau asa ceva pe cale orala si spuneau ca nu e nici un fel de problema!
chiar medicul de fam ia recomandat unei prietena, numai ca se asimileaza mai greu!
mai bine iti pui o branula si faci intravenos pentru ca se asimileaza mult mai repede!
daca o sa bei fiolele alea, sa bei cm cu 5 mai multe decat ai fi facut in vena, pentru cdaca le bei, nu se asimileaza decat jumatate din fiola!
si sa nu il iei seara pentru ca orice vitamile luate dupa ora 5 seara te agita si nu o sa mai prea ai somnwinking

| creepy a răspuns:

Se pot bea linistit 2 fiole/zi, eu am luat asa, recomandat de catre medic.