| Blackwoman27 a întrebat:

Pentru ce se recomanda gluconatul de calciu 10% (fiole! )?
Mie mi l-a recomandat o pediatra pentru menstruatie abundenta,mi-a zis ca daca o sa-l iau nu o sa-mi mai curga asa de mult si o sa mi se termine muult mai repede dar eu ca sa scap de gura ei i-am zis ca l-am luat desi sub nici oforma nu as fi luat asa ceva, pentru ca nu am mai auzit de asa ceva pana acum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Calciul favorizeaza coagularea, asa ca administrarea constanta de calciu reduce putin fluxul menstrual, de obicei pe seama lungirii perioadei de sangerare

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi Prospectul la linkul :
http://medicamente.romedic.ro/gluconat-de-calciu-10ml-x-5fi-zentiva
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=1466

În privinţa acestui "subiect", îmi MENŢIN precizările făcute în răspunsul pe care ţi l-am dat la o întrebare anterioară!

Toate cele bune.

| Blackwoman27 explică (pentru bursuc001):

Si astea normal n-ar fi trebuit sa mi le dea sa beau nu? ca am vazut acolo ca scria injectabil

| bursuc001 a răspuns (pentru Blackwoman27):

În general, se administrează injectabil!
Dacă le bei efectul va fi MULT mai SLAB.

Oricum, NU sunt indicate pentru menstruaţie abundentă ( vezi răspunsurile mele anterioare )!

| Oana92 a răspuns:

Nu o sa curga mai putin de la calciu. E recomandat sa iei suplimente de calciu in perioada menstruatiei daca esti slabita pentru ca o data cu sangele se elimina din corp si o cantitate mare de calciu si de magneziu.

Ai grija cu fiolele de calciu, stiu ca in spital nu se mai face calciu injectabil decat la Terapie Intensiva. Nu pot sa iti spun daca e vorba de exact aceiasi denumire, dar iti recomand sa mai consulti un medic, de preferat unul pentru adulti.

| Blackwoman27 explică (pentru Oana92):

Mie mi-a dat fiole dinalea sa le beau, si scria acolo injectabil. Ce naiba am ajuns sa beau serul? straight face

| Oana92 a răspuns (pentru Blackwoman27):

Doctorii din Romania...

| BlakeLively a răspuns:

Se administreaza si pentru asta..am mai auzit de injectii, doar ca daca le administrezi prea repede s-ar putea sa ai reactii adverse.