| denisaelena24 a întrebat:

Buna,TPU! De cand mi-au acele probleme ale lunii, nu am pofta de mancare absolut deloc. Azi dimineata m-am fortat sa mananc si dupa am vomitat tot ce mancasem. Este posibil sa fie din cauza problemelor sau altceva? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Greata, chiar si vomitatul, pot fi uneori cauzate de sindromul premenstrual (pms). Daca asta este cauza, este perfect in regula, este doar corpul tau care reactioneaza un pic exagerat. In afara de disconfortul creat nu exista alte complicatii. Ca solutie, ar fi pastilele pentru greata.

Problema este ca in momentul in care iti vine menstruatia ar trebui sa nu mai aceste simptome sau macar sa te tina o zi, doua cel mult, in primele zile ale menstruatiei.

Totusi, pentru a fi sigura ca nu este ceva mai grav si ca sa fi sigura ca este vorba de pms, nu ar strica o consultatie la doctor.

2 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Nu cred ca nu mai ai tu pofta de mancare datorita acelor ''zile''. Mergi la medic, fa un set de analize si vezi ce iti recomanda mai departe.
E ceva normal, menstruatia.

| Lola05 a răspuns:

Ai vomitat din cauză că te-ai forțat să mănânci. Când nu ți-e foame și insiști să mănânci, organismul reacționează.
Da, e posibil ca lipsa poftei de mâncare să fie de la problemele lunare. Uneori poate fi taman invers, să-ți vină să mănânci non-stop. Sau e foarte posibil să fie și de la căldura mare care a fost zilele astea.
Totuși, dacă nu ai poftă de mâncare, de ce te forțezi să mănânci? Uneori organismul știe când e mai bine să eviți mâncarea. Evident, dacă starea de apetit scăzut ține mai mult de câteva zile, trebuie să vezi un medic, să nu fie altceva, mai ales dacă ai și alte simptome (dureri de cap, dureri de stomac, greață, amețeli, leșinuri sau mai știu eu ce).
Când mai pățești așa, nu te mai forța să mănânci. Mai degrabă bea apă plată simplă sau cu lămâie, ceai de mentă sau de ghimbir, mănâncă 2-3 fructe care îți plac ție și nu te îngrijora. Trece. Și e normal să mai pățești așa din când în când happy Suntem așa de obsedați să trăim după un program încât uneori refuzăm să ne ascultăm organismul.