| Roxni a întrebat:

Bună TPU, de câteva săptămâni am insomnii și îmi fac griji din cauza asta. Ce pot face ca să scap de insomnie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Doja a răspuns:

Elimina orice ecran din jurul tau cu juma de ora sau o ora inainte de bagat in pat.

Baga-te in pat in acelasi moment al serii ca sa te obisnuiesti (adica nu te duce intr-o zi la 11, intr-o zi l, intr-una la 3 etc).

Incearca meditatia ghidata - foloseste aplicatii de genul Calm pentru asa ceva.

Poti sa si citesti o carte.

Bea cu incredere ceai de tei daca nu ai alergie la asa ceva, dar nu mai mult de 2 nopti consecutive.

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Dacă nu stii, n are rost sa ti pierzi timpul. Somnul e pretios. Mergi la doctor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Încearcă să bei niște ceai sau lapte (sau ceva cald) înainte de culcare.
Stai puțin în pat sau pe podea (depinde de preferințe, xd) și încearcă să îți eliberezi mintea, ascultă asta, dacă dorești
https://www.youtube.com/watch?v=2L9vFNMvIBE
sau asta
https://www.youtube.com/watch?v=uN3TG2YFuQI
sau ce vrei tu.
Somn ușor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa sport intens cateva ore, dar niciodata inainte de culcare.
Elimina stimulii care te deranjeaza, cum ar fi un ceas care ticaie incontinuu sau televizorul daca nu obisnuiesti sa dormi cu televizorul aprins.

| teo530 a răspuns:

Somnifere

| alex15ccc a răspuns:

Nu sta in casa, iesi afara, fa miscare si trezeste-te devreme.
daca asta nu merge poti incerca cu somnifere( imovane, gerodorm, stilnox) pe care le obtii de la medicul de familie (reteta)