| 1Q a întrebat:

Ce pot sa fac sa scap de insomnii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eliminand somnul de zi!
Te fortezi sa te trezesti la 6 dimineata, indiferent cat esti de obosit, sa nu dormi deloc in timpul zilei si seara, la 9-10 sa fii in pat.
In cateva zile, somnul se ajusteaza singur, pentru ca nu are alta alternativa, nemaidormind deloc ziua.

| Celcestietot a răspuns:

Sa nu te mai uiti pe ecranul aprins al device-urilor cu vreo 3 ore inainte de culcare.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la un psihiatru pentru tratament

| StrongHeart a răspuns:

Sa faci ceva pe zi ca sa obosesti seara si sa adormi,sa iti faci o rutina,un program,o ora la care te trezesti, o ora la care te culci, sa renunti la tot ce contine cofeina cu cateva ore inainte de culcare, sa nu mananci mancare grea la stomac inainte de culcare pentru ca organismul va avea de "muncit" ca sa digereze mancarea, cand ar trebui sa fie cat mai relaxat sa te poti odihni si eventual sa citesti ceva sa iti obosesti ochii inainte de somn.
Daca toate astea nu merg, te duci frumos la un psiholog si o sa iti spuna ce ai de facut.

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

De citit, dar sa nu o faca cu ochii pe vreun device.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să știi ce anume să tratezi ca să scapi de insomnie. Spre exemplu, insomnia poate apărea în momentul în care este prezentă o afecțiune fie ea de natură fizică sau psihică.

Luăm în considerare și apariția insomniei la fumători sau cei care beau cafea în doze mari, zilnic, ceea ce ar provoca un ritm cardiac crescut, peste 120bpm, sau sub 50bpm. Sau poate fi și din cauza temperaturii. O temperatură extremă ridicată sau scăzută, poate să genereze cauza acestor insomnii.

În primul rând, măsoară-ți ritmul cardiac atunci când te afli în repaus. Dacă nu ai un dispozitiv pentru măsurarea ritmului cardiac, atunci poți folosi un cronometru, și cu ajutorul a două degete, le vei plasa în zona tiroidei (gâtului) și vei număra bătăile inimii timp de 60 de secunde. Un ritm normal, este cuprins între 55bpm și 100bpm. Ar trebui să fie mai mic în timp de repaus.

Poate fi și din cauza dormitului haotic. E necesar să dormi mult mai devreme, să ai un program de odihna regulat. Evită să mănânci pe timp de seară, înainte să te pui la somn.

Faceți activitate fizică cel putin o oră pe zi, alergați dacă se poate. Lăsați fumatul și cafelele pentru o perioadă. Nu consumați ciocolată sau alte produse bogate în zaharuri înainte cu 3 ore de a vă pune la somn.

Și cel mai imoortant, faceți-vă ordine în gânduri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afli de ce nu dormi in primul rand

Răspuns utilizator avertizat
| denisTiky a răspuns:

Poti numara oi.

| MaryMaria333 a răspuns:

Incearca inainte de culcare sa bei o cana de lapte cald cu o lingura de miere inauntru.

| Dana1999 a răspuns:

Cu somnifere de la medic și terapie la psiholog