Întrebare recomandată | Winners10 a întrebat:

De cateva zile mi-a iesit o basica in gura si nu mai trece. Am incercat cu alifie, ceai si tot nu dispare. Cu ce sa mai incerc sau ce sa mai fac daca aveti idee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Glicerina boraxata, eu asta folosesc.
Ori, te adresezi medicului de familie, chiar si la farmacie...
O zi buna happy

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Exista la farmacie o solutie pentru afte. Nu mai stiu cum ii zice, dar, daca ceri asa ceva, stie farmacista ce sa-ti dea.
Are un gust cam nasol, dar e foarte eficienta. Stiu ca te dai cu ea seara, inainte de culcare, ca sa nu mai bei sau sa mananci nimic pentru cateva ore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseşte glicerină boraxata, aşa numita miericica pentru bebeluşi.

| Denila123 a răspuns:

Salut uite poti sa cumperi de fa farmacie (glicerina boraxata) se va vindeca foarte repede.

| Adbbmsh a răspuns:

Este o afta.
In pricina mea, chiar daca m-am dat cu diverse solutii acestea amorteau pe moment usturimea aia insuportabila, dar tot in acelasi timp se vindeca, ori ca e de la sine, ori cu medicamente.

| MihaiKJL a răspuns:

Probabil ai o AFTA. O sa treaca de la sine. Evita alimentele sarate si incearca sa protejezi zona.

| TheGirlWithGlasses a răspuns:

Este o afta si daca mergi la farmacie si ceri ceva, o sa stie ce sa iti recomande!

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Toate cele recomandate aici sunt bune si mai pot adauga glicerina cu nistatin pe care o gasesti in farmaciile cu laborator, care da rezultate in cazul in care cea boraxata nu o face.si o gargara cu apa si bicarbonat de sodiu este o solutie foarte buna de preventie.sanatate.

| Andre_Andreea_1997_4Kas a răspuns:

Poti incerca cu piatra mentolata de la farmacii

| Durasel a răspuns:

Ceai cu bicarbonat de sodiu

| RiciBambilici a răspuns:

Fix ce ai patit tu mi s-a intamplat si mie. Am incercat toate produsele farmaceutice si nimic... Singura metoda care a functionat a fost "leacul babesc". Pui intr-un castron un albus de ou, 100ml otet si 2 lingurite de sare de lamaie apoi amesteci. Cu rezultatul finit faci gargara inainte de fiecare masa (de 3 ori pe zi) iar in maxim 3 zile iti trece. Bafta!

| Winde a răspuns:

Salut Winners10!
Ceea ce confrunti tu este un abces.
Des patesc si eu din cauza ca imi musc oarecum carnea happy. Sper ca te-am ajutat. Trece dupa aproximativ 1-2 saptamani la mine. Nu te ingrijora, nu e ceva grav.