| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva zile mi-am rupt o alunita si mi-a iesit un fel de basica...doare putin atunci cand o ating, cam cat ar trebui sa astept pana se vindeca, ca la doctor nu prea vreau sa merg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rallx a răspuns:

Buna! In primul rand, data viitoare sa ai grija cu alunitele. Ia-ti un unguent de vindecare sau da-te cu crema de galbenele. Te va ajuta. Nu stiu cat trebuie sa astepti, insa trebuie sa protejezi locul cat mai bine si sa ai rabdare.

2 răspunsuri:
| DinPlante a răspuns:

Mergi la doctor! Orice accident la o alunita trebuie verificat si supravegheat de un medic (mai ales daca apar schimbari de culoare, forma, textura)

| Everdark a răspuns:

Faci o mare greseala.Du-te cat de repede poti la doctor! Prin ruperea alunitelor poti face cancer..Nu glumesc. Daca nu ma crezi intreaba un parinte..vecin..ceva..Dar parerea mea e sa te grabesti..Bafta