| Andrei123Aa a întrebat:

De cateva zile simt o durere putin ascutita in spate cred ca e putin sub plamani. Durerea asta o simt cand trag aer putin mai mult si ma opreste din a mai trag si se amelioreaza cand expir la loc. Ce ar pute fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| StefanChriss a răspuns:

Salut! Dupa caracteristica durerii cred ca este o nevralgie intercostala. Nu cred sa fie ceva grav si daca nu are o cauza patologica, ar trebui sa treaca de la sine in scurt timp. Daca persista durerea mai mult de o saptamana, ar fi indicat sa te adresezi unui medic, pentru un consult si un diagnostic corespunzator.

| Andrei123Aa explică (pentru StefanChriss):

Nu cred ca e nevralgie intercostala fiindca nu se aseamana in totalitate cu ceea ce simt eu. In primul rand nevralgia intercostala se simte in fata toracelui(piept:corecteaza-ma daca gresesc) dar eu o simt in spate in zona inferioara a plamanilor o simt mai puternic cand stau intr-o pozitie incomoda si imi vine sa casc de exemplu sau pur si simplu trag aer mult in piept intentionat. Dar totusi sper sa treaca de la sine si sa nu fie novoie de interventia medicilor.

| Miha50miha a răspuns:

Am pățit și eu asta acum două zile, o pățisem și în trecut și am fost la un control, unde mi s-a prescris Aulin.
In general trece fără a avea nevoie de un control sau ceva. Mie mi-au spus că e posibil să mă fi 'tras curentul". Sper să te faci bine!

| Andrei123Aa explică (pentru Miha50miha):

Iti mulțumesc mult!

| StefanChriss a răspuns (pentru Andrei123Aa):

Nevralgie intercostala inseamna ca este afectat nervul care acopaniaza pachetul vasculo-nervos al coastei. Coasta porneste de la coloana vertebrala si merge pana la stern. Prin urmare, desi caracteristic este ceea ce spui tu, adica in portiunea anterioara a toracelui, acelasi mecanism poate exista si pentru portiunea posterioara. De obicei nevralgia este de la "curent", in sensul ca acesti curenti de aer rece determina inflamarea nervului respectiv. Dar exista si nevralgii cauzate de alte afectiuni, mai mult sau mai putin grave, de-asta ziceam ca in caz ca nu-ti trece, este necesar un control, ca sa te asiguri ca nu are un fundament patologic amplu.

| Andrei123Aa explică (pentru StefanChriss):

Am inteles! Iti mulțumeac mult! Si eu cred ca e de la un curent si sper sa treaca repede!
Apropo: esti medic?

| StefanChriss a răspuns (pentru Andrei123Aa):

Anul asta am terminat, deci teoretic da, practic de la 1 ianuarie incep sa si lucrez laughing)

| Andrei123Aa explică (pentru StefanChriss):

Frumos! Si eu sunt pe acelasi drum.

| StefanChriss a răspuns (pentru Andrei123Aa):

Mult succes si rabdare!

| Andrei123Aa explică (pentru StefanChriss):

Mulțumesc!