| alexx102428 a întrebat:

De ce odata cu inaintarea in varsta unii oameni albesc in cap (au parul alb)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Datorita imbatranirii parul isi pierde pigmentul(melanina).

| AdyColt a răspuns:

Parul lor isi pierd pigmentul.

| BrokePark a răspuns:

Melanina, pigmentul care dă culoarea pielii, părului, ochilor, este produsă de celule numite melanocite, aşezate în jurul rădăcinii firului de păr. Odată cu vârsta, melanocitele produc tot mai puţin pigment, astfel că firul devine mai puţin colorat până când ajunge complet alb. De obicei, acest proces începe spre 40 de ani, dar unele persoane pot avea fire albe de la 20, lucru care depinde strict de moştenirea genetică. Dacă mama sau tatăl tău au început să albească prematur, probabil că aceeaşi soartă te aşteaptă şi pe tine şi, din păcate, nu poţi face nimic ca să previi albirea părului.