| qwertyu76 a întrebat:

de ceva timp am inceput sa beau multa apa pe zi si am citit pe net ca consumul mare de apa poate duce la multe boli si m-am ingrijorat am inceput sa consum apa pentru ca am citit ca ajuta la slabit, insa eu nu vreau sa slabesc ci doar sa ma mentin asa cum sunt. Intrebarea mea este : Pot pati ceva pentru ca am baut multa apa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde cat de multa apa ai baut si cat urinezi. Consumul excesiv de apa nu duce la nici o boala, dar poate fi semnul unor boli, mai ales daca urinezi mai putin decat bei. Atata timp cat consumul tau de apa se situeaza intre 2, 5 si 5 litri pe zi, nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca bei mai mult de 5 litri de apa pe zi, ar trebui sa-ti faci niste analize.

| JohnnyBi a răspuns:

Ma...eu de 24 de ani beau apa si nu am nimic. ai mei au peste 50 de ani si au baut o viata si nu au nimic. da, consumul mare de apa pe zi poate slabi, dar difera de la om la om. daca bagi 3 shaorma + inca 5 mese pe zi poti sa seci si Volga ca nu vei slabi...

| mona a răspuns:

Daca apa e plata, rau nu iti face

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este chiar indicat sa bei 2 litri de apa pe zi, nu stiu unde ai citit tu ca boala provoaca boli

| OoBunnyoO a răspuns:

Consumul de apa nu produce nicio boala. Decat daca apa este contaminata sau nu este filtrata foarte bine, uneori nici atunci.
Este foarte bine sa bei multa apa pe zi deoarece iti pune rinichii la lucru si previne bolile de rinichi, iti pastreaza pielea hidratata si da, te poate ajuta sa slabesti deoarece vei avea stomacul plin cu apa, in loc de mancare, asa ca nu ti se va mai face foame foarte des. Insa nu te ajuta sa slabesti extrem de mult, poate un kilogram, doua, care oricum nu sunt vizibile.

| PinkkRosee a răspuns:

Nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi, si eu beau foarte multa apa si n-am patit nimic.winking

| ElenaDanielaE a răspuns:

Stai fara griji, nu o sa ai nicio boala din cauza apei... Este indicat sa bei 2 litri de apa pe zi...

| sonia9 a răspuns:

Este foarte sanatos sa bei multa apa. Eu incerc sa beau 1 l pe zi! Provoaca boli doar apa murdara, cu clor, nefiltrata etc... in functie de organismwinking