| Jdjrjrjrdndnfn a întrebat:

Bună TPU.De ceva timp imi este frica de dorinte... Uneori imi pun dorinte negative in gand si unele mi se indeplinesc.si cu toate ca eu nu-mi doresc nu stiu ce sa fac imi este foarte frica si m-am saturat de ex"Imi doresc foarte mult sa mor in somn"sau "sa moara cu xxx in somn sau intr-un accident rutier"etc nu stiu ce sa fac..simt ca innebunesc de frica. Uneori simt ca fac si infarct.Stau cu frica de mai bine de 2 ani. Sper ca ma puteti ajuta!sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Gandeste pozitiv, alunga (uita) gandurile negative!
Schimba-ti mediul, fii in contact cu multe persoane vesele, optimiste!
Paraseste persoanele pesimiste si nu sta mult timp singur, pe ganduri negative!

Daca razi mult, in grup, sigur iti vor disparea asemenea ganduri din minte.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fara dorinte, sperante ce sens are viata?

| anonimg a răspuns:

Omul nu are putere supranaturală în gânduri. Gândurile sunt distructive nu când apar în minte, ci atunci când zăbovim asupra lor. De aceea nu trebuie să zăbovești asupra lor. Lupta aceasta o vei castiga numai prin efort continuu refuzând să te gândești la orice rău apărut în minte.

| Donsavas a răspuns:

Ceea ce simti tu este datorat gandirii tale,sa ne intelegem. Nu poti simti ceea ce gandeste altcineva. Gandurile tale se remarca prin diverse sentimente si senzatii fizice in corp. Gandirea este la dispozitia ta. Tu o controlezi,de obicei,constient doar ca,in adancul mintii tale, ies la iveala niste potentiale dorinte. Nu le nega! Sunt dorinte trecatoare. Universul acesta atrage dupa ganduri lucruri asemanatoare,dar nu face exact cum si ce vrem noi. El nu este la comanda noastra. Nu ne serveste,noi ne servim singuri. Ce ar fi sa nu-ti mai pese tie de existenta oamenilor care nu rezoneaza cu tine si sa-ti traiesti viata? Nimic nu te poate impiedica sa faci asta, doar tu impunandu-ti ca nu poti sau ca nu iti controlezi gandurile. Cand esti stresat, asa se intampla, ai mintea tulburata, doar ca asta nu va fi la nesfarsit. Va dura cat timp ii dai tu atentie acestei suparari.

| Deliiiia a răspuns:

Buna, iti doresti sau pur si simplu iti vin aceste ganduri in minte ca si cum e o parte,, malefica'' a ta care gandeste?

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru Deliiiia):

Nu-mi doresc aşa ceva ...de aia îmi fac şi griji.straight face

| m1dn1gh7 a răspuns:

Hei, suntem oameni, frica face parte din noi, dar doar daca-i facem loc! Elimin-o prin rugaciune! Uite ce spune Biblia despre asta: 2 Timotei 1:7
https://biblia.resursecrestine.ro/2-timotei/1
Dar despre frica de Dumnezeu:
Proverbe 14:27 Frica* de Domnul este un izvor de viaţă, ea ne fereşte de cursele morţii.
Proverbe 19:23 Frica* de Domnul duce la viaţă, şi cel ce o are petrece noaptea sătul, fără să fie cercetat de nenorocire.
Citeste psalmi! Pe mine Psalmul 91 m-a ajutat mult: https://biblia.resursecrestine.ro/psalmii/91
https://biblia.resursecrestine.ro/psalmii/57
https://biblia.resursecrestine.ro/psalmii/23
Tine minte, Dumnezeu nu ne lasa balta si nu ne lasa sa ne luptam singuri, roaga-te Lui si te va ajuta in orice problema ai avea.
Evrei 13:5 „Nicidecum n-am** să te las, cu niciun chip nu te voi părăsi." https://biblia.resursecrestine.ro/evrei/13
Multa pace!

| nirocino a răspuns:

Nu te mai uita la televizor o saptamana si o sa-ti revii.

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru nirocino):

Şi ce legătură are?

| MorganaM a răspuns:

Pai, cred ca ar trebui sa iti alungi aceste ganduri negative. Eu mereu inainte de culcare, sau aproape mereu, spun rugaciunea de seara si sunt mult mai linistita. Desigur ca ar trebui si sa merg mai des la biserica... dar incerc cat pot si cum pot.
Eu am patit ca ma tot gandeam ca nu vreau sa merg la nu stiu cine in vizita, iar acea persoana se imbolnavea, sau ca nu vreau sa merg cu cineva in parc si acea persoana ma anunta ca nu mai poate veni pentru ca au intervenit niste probleme.
In timp am incercat sa nu ma mai gandesc la asta. Adica, sa las sentimentul acela de disconfort cum ca trebuie sa ma duc undeva - in starea de sentiment, nu adus in forma de dorinta, idei si asa mai departe. Am incercat sa ma apropii si mai mult de Dumnezeu, eu fiind ortodoxa si am reusit sa scap de aceasta corvoada.
La mine nu a fost atat de grav cat pare sa fie la tine, dar cred ca asta ar fi cea mai buna solutie si pentru tine. In primul rand sa incerci sa nu te gandesti sau sa intorci pe toate partile acel gand, ci sa il lasi in forma sa de sentiment.