| Jdjrjrjrdndnfn a întrebat:

Bună TPU.De ceva timp imi este frica de dorinte... Uneori imi pun dorinte negative in gand si unele mi se indeplinesc.si cu toate ca eu nu-mi doresc nu stiu ce sa fac imi este foarte frica si m-am saturat de ex"Imi doresc foarte mult sa mor in somn"sau "sa moara cu xxx in somn sau intr-un accident rutier"etc nu stiu ce sa fac..simt ca innebunesc de frica. Uneori simt ca fac si infarct.Stau cu frica de mai bine de 2 ani. Vreau sa scap odata de frica asta stupida( cred big grin) Sper ca ma puteti ajuta! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este dovedit ca se adeveresc visele, la care en gandim cu ardoare, indiferent de natura lor.
Cum tu te gandesti doar la vise negative, este normal sa atragi doar necazuri.
Schimba-ti mentalitatea si evita sa te gandesti la lucuri rele, gandeste-te doar la cele foarte bune si frumoase si doresteti-le cu toata inima ca sa ti se implineasca, doar acelea.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pune-ti dorinte pozitive. Poate ca se indeplinesc.

| IsabelaIssa a răspuns:

Doar tu iti poti controla mintea. Nu te poate ajuta nimeni altcineva. Tot ce trebuie sa faci, este sa constientizezi cand ai astfel de ganduri rele, si sa ti le schimbi instant cu orice altceva bun, sau sa te gandesti la ceva ce iti face placere. Cu exercitiu o sa scapi de gandurile rele.

| anonimg a răspuns:

Nu o sa moara nimeni in somn doar pentru ca tu te-ai gandit la asta. Doar daca nu cumva ți-ai facut un plan sa te duci in casa omului in timpul nopțiilaughing.
Dar daca te gândești că esti bolnav/a de ceva sau o sa fii, atunci gândurile acestea se vor împlini.

Noi ne putem controla gândurile. Iată ce sa faci cu gândurile: sa iti pui ținte si sa le atingi.
In rest, noi trebuie sa ne controlăm gândurile, sa le tinem sub stapanire si sa nu le lăsăm libere. Trebuie sa facem asta, pentru ca din fire ele sunt îndreptate către rău. Fără efort noi nu putem avea gânduri bune.

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru anonimg):

Se vor împlini?!sad

| anonimg a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Este mai bine sa iti spun acum mai dinainte, pentru că încă mai poti sa faci ceva s indrepti situația. Mai târziu dacă te vei îmbolnăvi de ceva, degeaba ti-as spune că boala a venit din pricina gândurilor că nu-ti va ajuta prea mult răspunsul meu.

Si sunt mai multe cauze prin care ne mai putem îmbolnăvi fără să ne dăm seama.
Când suntem intristati pentru mai multa vreme.
Când cineva ne-a supărat și lăsăm ca gândurile de răzbunare să pună stăpânire pe noi.
Când păstrăm in noi pentru prea multă vreme dorul după cineva.
Deci mintea, inima și trupul (gândurile, sentimentele si simțirile) sunt într-o strânsă legătură. Si in toate aceste lucruri noi trebuie să fim echilibrati.
Noi nu trebuie să stăm prea mult într-o stare care stim că nu ne face bine. Trebuie să luptăm împotriva tuturor gândurilor negative. Sa ne deprindem să cultivăm gânduri bune. Si tu poti face asta. Curaj!