| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp ma simt foarte slabita, fara putere si ma doare ingrozitor capul aproape in fiecare zi. M-am gandit sa iau niste vitaminte pentru a ma ajuta sa imi revin cat decat din aceasta stare. Intrebarea este urmatoarea : vitaminele ingrasa? ( ma refer la cele sub forma de pastile). Multumesc anticipat,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kiddoeraxus a răspuns:

Nu ingrasa.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vitaminele nu se administrează vara, ci primăvara. Nu te automedica. Vitaminele cresc pofta de mâncare, duc la îngrășare dacă sunt administrate pe termen lung.
Consultă medicul de familie, analize de sânge și un calmant pentru combaterea cefaleei (durere de cap).
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La ce ora te pui sa dormi seara? Ca daca stai pana la 3 dimineata, apoi dormi pana la 1 ziua - cred si eu ca te doare capul.
Insa daca nu faci asa ceva, s-ar putea sa ai tensiunea scazuta, caz in care iti recomand sa bei o ceasca de cafea pe zi sau un pahar, doua de pepsi/cola.
Ce mai poti face: ca sa-ti pui sangele in miscare si sa iesi din starea asta de zombi (happy ), iti poti face o rutina de sport sau poti merge la o sala, la aerobic. O sa vezi ca te vei simti mult mai energica, desi acum poate nu iti vine sa crezi...

| ÁnΌMŀŠ a răspuns (pentru anonim_4396):

Seara ma pun la somn pe la 11-11; 30... sin legatura cu miscarea... merg in fiecare zi destul de mult

| anonim_4396 explică (pentru ÁnΌMŀŠ):

Atunci poate e lipsa acuta de activitate, orice fel de activitate, de genul: iesit cu prieteni, citit, mers la strand - si feelingul general dat de vacanta, de vara si de caldurile astea care nu se mai termina. Stiu persoane care sufera foarte mult cand e caldura mare si exact asa au simptome: dureri de cap, slabiciune generala, ameteli.

| SteauaROsie a răspuns:

Am luat vitamine tot din aceiasi cauza la fel ca a ta
la mine s a cam pus burta
dau vina pe vitamine
am 20 ani
e adevarat ca luam vitamine si stateam ca lenesul
poate daca faci miscare,nu se depune nimic
si cand vine vorba de oboseala
e de la stres,somn putin
crede ma stiu prin ce cosmar am trecut
si inca sunt prins
dimineata ma trezesc foarte botit de somn,oboseala extrema,dureri de cap

ce concluzie am tras eu:
totul vine de la stres, somn prea putin.

incearca sa te relaxezi, sa ai un somn cat mai linistit, sa iesi cu prieteni, sa te simti in largul tau,
si sigur o sa ti revii.
multa bafta

| xTemafy42 a răspuns:

Poti incerca sa iei calciu. Iti va creea pofta de mancare. Acum ce mananci ca sa nu te ingrasi e treaba ta. tongue