| xSuntUnCascaval a întrebat:

De la o vreme am sesizat ca nu stau drept si mi-am cumparat un corset. Problema vine din zona gatului, fiind ca am gatul lung.

Spatele imi vine drept dar gatul mi se lasa in fata. Ce sa fac?

Ofer funda! =)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Salutare, am fost si eu la ortopedie si nu trebuie sa iti cumperi corset de capul tau sau orice aparat fara recomandarea medicului.
Medicul meu a spus ca mi-a facut mai mult rau corsetul pentru ca nu am stiut ce sa cumpar si de unde sa cumpar. Poate sa te afecteze mult mai mult.
Te duci la medicul de familie si iti iei gratis o trimitere catre un consult ortopedic. Probabil trebuie sa faci si radiografie la coloana.
Succes!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, mergi la medic sa i ti spuna el, poate ai luat mărimea gresita, trebuie sa te masoare doctorul si sa i ti recomande el tipul de corset. Tu cum ai cumpărat fara recomandare medicală?

| Violleta2022 a răspuns:

Gatul nu ti se lasa in fata de la sine, ca-i controlat de tine, de creierasul tau si evident, de pozitia in care preferi sa stai.
Da umerii pe spate si tine capul drept!
Forteaza-te sa nu mai stai atata pe scaun si sa faci sport, ca sa nu ai ai probleme.