| Andrusk2 a întrebat:

Buna TPU!
De o saptamana am racit, tușesc foarte des si gros, nasul mi se înfunda, simt ca ma tine in piept cand vreau sa iau aer, iar acum a inceput sa ma doara si gatul. Chiar nu mai pot.
Am fost ieri la medicul de familie si a zis ca plămânii sunt curați si ca sunt ok si roșu in gat nu am.
Dar eu tușesc foarte tare, nu stiu de ce a zis ca sunt ok.
Ce imi recomandați sa iau sa-mi treaca mai repede? As fi vrut sa imi recomandați un sirop, am luat strepsils si decasept si nimic…
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa i ei codeină fosfat, mergi inapoi la medic si roaga l sa i ti dea retetă pentru codeina, fara codeina nu te vindeci.

| Violleta2022 a răspuns:

Fa intai un test de covid, ca s-au inmultit cazurile!

| Violleta2022 a răspuns:

Bea ceai CALDUT (nu fierbinte, nu rece, doar caldut) cu multa miere de albine si zeama de lamaie. Ajuta la eliminarea infectiei din gat si calmeaza durerea.
sanatate multa!

| Mavni a răspuns:

Tusea nu este doar de la rosu in gat.
Sunt convinsa ca medicul ti-a dat un tratament dar tu vrei altceva.
Cum zice si Violeta, fa-ti rapid un test covid. In toamna asta se manifesta cu dureri in gat.