| jasmine11 a întrebat:

Buna TPU de o vreme tot am niste scurgeri si nu stiu ce poate fiisad are culoarea alba aproape transparenta si un miros urat ajutor urgent funda cine rasp!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anutza a răspuns:

Vaginul se pastreaza umed din cauza secretiei mucoasei vaginale incolora si fluida. Cantitatea aceste secretii este variabila. In timpul ovulatiei, al sarcinii si ca efect al excitatiei aceasta secretie devine mai abundenta. Vaginul fiind un organ deschis la exterior, bacteriile, ciupercile sau microorganismele pot patrunde cu usurinta in interior. In cazul în care totuşi apare o infecţie, în vederea distrugerii organismelor patogene creşte cantitatea de secreţie vaginală. Compoziţia, culoarea, mirosul şi cantitatea secreţiilor vaginale variază în funcţie de boală. Scurgerile vaginale pot fi de mai multe tipuri:

Scurgeri vaginale de culoare galbenă sau alb-gălbuie

Scurgerea galbenă sau alb-gălbuie însoţită de senzaţie de arsură, mâncărime, durere la urinare poate indica o boală venerică.

Scurgeri vaginale de culoare alb-gălbuie, galben-verzuie sau maro deschisă

Secreţia colorată, spumoasă şi mucoasa iritată, roşie sunt semne sigure ale infecţiei cu bacteria Trichomonas. în cazul în care infecţia este asociată cu infecţie urinară, actul sexual devine deosebit de dureros.

Scurgeri vaginale de culoare gri deschisă

Scurgerea abundentă, de culoare gri deschisă indică o infecţie bacteriană. Cauza o poate reprezenta lipsa de igienă a unuia dintre parteneri.

Scurgeri vaginale de culoare verde deschisă

In cazul femeilor însărcinate sau diabetice, respectiv după un tratament cu penicilină sau cu alte antibiotice, scurgerea de culoare verde deschisă indică o infecţie micotică.

Scurgeri vaginale fluida, transparenta

Alergia la diafragmă sau la prezervative provoacă secreţie fluidă, transparentă. Această secreţie nu este o scurgere.

Multe femei s-au confruntat cu scurgeri vaginale, frecvente mai ales la femeia cu o viata sexuala activa. Fie ca sunt cauzate de contacte sexuale neprotejate, de lenjerie intima din material sintetic sau utilizarea sapunului pentru spalarea in locuri intime, care dezvolta un mediu propice pentru aparitia ciupercilor, aceste scurgeri se pot trata si preveni prin metode naturale.

Daca ai sesizat scurgeri albicioase le poti trata cu ceai de urzica alba. Bei cate o inghititura din ora in ora pe timpul zilei, timp de o saptamana. Ceaiul se prepara normal ca orice alt tip de ceai, insa fara zahar.

Pentru candidoza poti sa faci spalaturi cu un litru apa fiarta, racita in care pui o lingurita de bicarbonat de sodiu intr-o zi, iar in ziua urmatoare o lingurita de suc de lamaie. Acest tratament trebuie sa il faci seara, timp de doua saptamanai.Astfel vaginul se curata de bacterii, se trateaza si se improspateaza mucoasa vaginala.

Pentru a impiedica dezvoltarea ciupercilor sau a bacteriilor dimineata poti folosi o crema de galbenele. Introduci putin in vagin dupa care masezi, dar numai o ingiena locala perfecta.

O reteta naturista contra ciupercilor dezvoltate in vagin este combinatia de ceai de galbenele, urzica vie, rachitan, coada calului, urzica alba moarta, musetel, troscot (20gr), coada soricelului, salvie. Amesteci bine plantele, apoi iei o lingurita din amestec si o lasi sa se infuzeze, dupa ce ai turnat peste o cana de apa fiarta. Se bea acest ceai dupa ce se strecoara, 3-4 cani pe zi.

Alte plante din care poti sa faci ceai si sa faci spalaturi sunt : musetelul, pelinul (antibacterian), lacrimioara, coada calului.

Daca secretiile vor continua sa apara atunci trebuie sa mergi la medicul ginecolog sa vezi care este cauza concreta si care este cel mai eficient remediu.

5 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Fa o vizita doctorului, sa nu ai candida sau alta ciupercuta, el o sa stie mai bine ce tratament sa ei ca sa iti treaca

| emy a răspuns:

Du-te cat poti de repede la medicul de familie, ca sa te trimita, eventual, la un ginecolog. Sau poti sa mergi direct la ginecolog, numai ca trebuie sa platesti, daca cumva mergi la un cabinet particular.Te pup si iti doresc, sincer, multa sanatate! A. capul sus! va fi ok. totul, cu ajutorul lui Dumnezeu.

| Xtina_2432 a răspuns:

Stai linistita, vad ca toata lumea se alarmeaza pe aici. E normal sa ai anumite scurgeri, mai ales dupa si inainte de menstruatie, asta in cazul in care ti-a venit. Daca nu, probabil ca se apropie. Te poti duce la doctor daca te nelinisteste asa tare. Succeswinking

| angy_2105 a răspuns:

Cred ca ai candida. asta se poate lua de oriunde, in special de pe wc-uri se poate lua. du-te la doctor sau daca nu ai banuti incearca tratamentul asta
te duci la farmacie si ceri:
-un irigator de la tantum rosa
-un pachet de femigin b
-ovule clotrimazol sau macmiror
-pastile metronidazol ( se ia 3 pe zi. dimineata, la pranz si seara)
-unguent nidoflor( te dai seara in zona intima)
*fierbi apa pana da in clocot.o lasi sa se raceasca.pana vezi u ca e calduta
*pui un pliculet de femigin b in irigator apoi pui apa si agiti bine
*te speli inauntru cu irigtorul
*stai 10 min apoi iti bagi ovulul
*si te dai cu nidoflor crema pe zona intima...
*asta doar inainte de culcare timp de minim 7 zilehappy si fara nici un contact sexual.
SPER K TI-AM FOST DE AJUTOR

| Suzana_3199 a răspuns:

Este normal. Insemna ca o sa iti vina menstruatia. Scurgerile astea sunt normale si cand ai menstruatie in zilele in care nu esti pe STOPwinking Cel mai bine e sa vorbesti cu mama ta.Ea iti poate explica cel mai bine.