| SugarLips a întrebat:

De un an alimentatia mea s-a schimbat radical. Mancam foarte sanatos si rar ma atingeam de dulciuri. Cu o saptamana inainte de Craciun, " mi-am facut de cap " si am mancat orice dulciuri am gasit prin casa. Sunt genul de persoana care daca vrea sa se apuce sa manance sanatos, o face incepand cu prima zi din sarbatori. De Craciun m-am abtinut, iar apoi a venit timpul sa ma cantaresc. Evident aveam cu 2-3kg mai mult.Asa ca ce am inceput sa fac? Sa mananc! Cu gandul ca ma voi "schimba " " de maine ", o expresie des folosita de mine, bagam in mine tot ce gaseam,chiar daca nu aveam pofta neaparat. Doar de " frica " ca nu voi mai putea manca nimic in zilele urmatoare. Pot spune ca,usor,usor am ajuns putin obsedata.Dar ce ma ingrijoreaza cel mai tare este ca, continui sa mananc prosteste. Sunt clar mult prea mica sa ma preocupe atat de tare astfel de chestii si as dori sa primesc un sfat. Cum pot sa-mi reiau stilul de viata sanatoasa? Tinand cont ca sunt plina de pofte..Nu vreau sa slabesc, doar sa nu ma mai umplu fara sa fie necesar. Am o stare foarte proasta de cand fac asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Te înțeleg perfect. Și eu încerc să mănânc cât mai sănătos dar de sărbători fac mici mari excepții. De exemplu acum cu Crăciunul am mâncat o grămadă de dulciuri și produse tradiționale românești, dar nu regret. De astăzi mi-am reluat stilul sănătos de a mânca. Eu încerc să am trei mese echilibrate și două gustări, nu mai mănânc cozonac și ciocolată oricând am chef. Se zice că uneori mănânci și de plictiseală. Ei bine, eu astăzi am fost pe afară toată după amiaza, am profitat de frumusețea naturii și am făcut ceva poze. Trebuie doar să îți propui să nu mai mănânci prostii, sau dacă vrei neapărat să mănânci, mănâncă cu măsură și preferabil dimineața. Nu e așa grav faptul că te-ai îngrășat 2-3 kg, nu ești singura. Gândește-te că este iarnă în primul rând, iar în al doilea rând încă ne aflăm în perioada sărbătorilor. Să încerci să faci și mișcare, ieși afară cu prietenii, că și așa a venit mult așteptata zăpadă, faceți poze, mergeți la patinoar, la pârtie. Și apropo, nu ai de ce să ai o stare proastă, nu pică cerul pe tine că ți-ai făcut de cap cu mâncarea nesănătoasă câteva zile. Totul ține de voința ta și de felul în care vrei să schimbi lucrul acesta.

Toate cele bune!

| frostxtq a răspuns:

Cunosc o fata la fel ca tine. Mananca in prostie si ma intreaba ce sa faca sa nu mai manance. Nu exista anumite reguli pentru asta, pur si simplu e vorba de autocontrol. Tu controlezi ce faci. Nu mai manca si gata.

| BeAmazing a răspuns:

Mananca doar cand iti este foame si fa miscare in fiecare zi.

| Lia340 a răspuns:

Incearca sa nu mananci dupa orele 17-18.
P.S. Ceea ce ai tu se numeste mancat compulsiv, mananci pe fond emotional.Gaseste alte activitati placute si cand iti vine sa mananci fa alta activitate ralaxanta.