| anonim_4396 a întrebat:

Nu am acnee si nu am avut niciodata, insa am cosulete ocazionale. Mananc sanatos si echilibrat, insa ma gandeam daca as taia laptele ar face vreo diferenta? Am fost si vegana si aveam cosulete dar mai rar, oricum nu era sanatos pentru mine acest stil de viata si acum mananc cereale cu lapte, fructe, carne de pui cu legume si orez. Sau nu are legatura alimentatia mea si cosulete vor aparea indiferent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu numai alimentatia duce la aparitia de cosuri, cat de mici ar fi ele.

"Urmatorii factori pot declanaa sau agrava acneea: varsta, modificarile hormonale; medicamente care contin corticosteroizi, testosteron sau litiu; alimentatia; stresul ".

Da... un studiu din 100 zice ca si laptele poate sa agraveze asta, dar asa se zice mai despre orice, nu inseamna ca asta o sa te ajute intr-o oarecare masura.

| marthasandraclandi a răspuns:

Laptele te umfla si nu ajuta tenul mai deloc. Eu zic sa incerci. Acum tiate codpurile aunt diferite dar na, ce ai de pierdut