| HεεЌεЯε a întrebat:

Deci, am o intrebare la care mama cu tata n-au stiut sa raspunda...
Si sunt foarte curios:
De la ce se face tumora de cap si Cancerul?
Pentru ca de fiecare data cand i-am intrebat au dat cu batu-n balta si au plecat(nu au vrut sa raspunda)
Deci daca stiti va dau funda!
Scuzati daca e categoria gresita dar nu stiam unde sa pun intrebarea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nimenu nu stie exact, cel care va afla raspunsul la intrebarea ta, a lua premiul Nobel.

| xPikaChux a răspuns:

Tumorile au cauze variate: ereditare, chimice (tabagism), fizice (radiatii ale soarelui), biologice (actiunea unui virus); acestea se pot asocia intre ele. Se intampla ca o tumora sa nu aiba o cauza cunoscuta. Celulele unei tumori si-au pierdut sensibilitatea la mesajele organismului care impiedica in mod normal orice proliferare excesiva. La un individ sanatos, toate celulele tumorale izolate care apar sunt in mod normal inhibate sau distruse de catre globulele albe ale sistemului imunitar. Deci, o tumora adevarata nu se poate dezvolta decat daca celulele sale au devenit rezistente la sistemul imunitar.Cat despre cancer...sunt mai multe cauze care pot genera aceasta boalahappy...depinde de tipul de cancer.

| deepy a răspuns:

Salut!
Parintii nu au stiut sa-ti raspunda pentru ca cancerul si tumora, dupa cate stiu eu, apar fara ca noi sa facem ceva anume.Asa e viata asta tampita ca nu sti la ce sa te astepti.Asta a fost doar parerea mea.Probabil o fi o explicatie mai concreta la aceasta problema, dar eu cred ca in viata toate bolile(grave) apar la intamplare.Bafta si multa sanatate!