| SaRiNoOtZa a întrebat:

Deci de maine o sa tin post. Daca o saptamana o sa mananc doar fructe si legume si o sa fac sport 2 ore pe zi cate kilograme o sa slabesc? Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| baubau_7392 a răspuns:

O sa slabesti tare, mananci doar in timpul zilei, evita sa mananci dimineata si seara cu toate ca o sa fii lesinata, incearca multe salate si multe lichide. daca vrei iti dau id meu sa iti spun si ce exercitii sa faci pentru anumite parti ale corpului unde vrei sa slabesti, mult succes si numai bine!

4 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Depinde de cum reactioneaza organismul la asa regim brusc si sever.O cura de slabire nu se incepe asa brusc si sever se incepe treptat la trecerea de la un regim la altul de alimentatie si nu se tine niciodata pe termen lung, cel de fructe si legume se tine 2-3zile alternand cu altfel de mancare nu poti o saptamana doar fructe si legume trebuie o zi fructe si legume una carne fiarta slaba de pui,curcan, peste,ai nevoie si de proteine din carne, lipsa proteinelor scade masa musculara si o sa fi slaba fara muschi cu carnea lasata pe tine moale si fara elasticitate deci nu e bine cum vrei sa procedezi corpul are nevoie de toate ca sa functioneze normal zilnic daca il privezi de ceva intra in stare de alerta si tinde sa isi faca provizii din orice vei manca pentru ca il infometezi si va transforma si zaharul din fructe in energie si grasime sa poata supravietui regimului la care il supui tu.vei elimina niste toxine tinand regim de fructe si legume nu zic ca e rau dar nu pentru o saptamana ci doar cateva zile poate chiar o zi au vitamine dar pe langa astea mai trebuie pentru corp si altele,asa ca nu as recomanda un regim anume pentru a slabi asta pe care il vrei tu este mai mult pentru detoxificare,eliminare de toxine din corp,iar cand vei incepe sa mananci din nou normal vei pune inapoi si mai mult decat ai da jos,pentru ca organismul nu e obisnuit sa functioneze dupa asemenea regimuri,asa ca eu recomand altceva sa faci,eu sant de parere ca nu ce mananci te ingrasa sau slabeste ci cat mananci din fiecare,portiile conteaza in toate, sa nu mananci mai multe calorii decat poti consuma intr-o zi ca se vor transforma in grasime daca nu sant consumate, asa ca eu iti spun ca am slabit 7kg si 9cm din talie in 2, 5luni fara vreun regim sau efort ci doar reducand foarte mult portiile pe care le mancam la toate mananca bine dimineata incearca sa ai niste ore cat mai fixe de masa8-9dimineata (trebuie sa contina cam 5 feluri de alimente din toate cate putin branza,cereale,lapte,paine neagra,integrala,unt,miere,fructe,cafea,oua, sunca, alegi din ele alternativ ce vrei )la amiazi sa mananci intre12-13 sa fie supa de legume si putin din felul 2 o felie de carne cam cat e palma ta cu salata sau orez sau cartofi copti sau piure, un iaurt sau fructe dupa masa si seara ultima masa la ora 19, 30-20 maxim,sa mananci ceva mai usor cereale cu iaurt sau lapte,gratar de pui,paste cu branza dar portie mica, ce vrei dar putin, sa bei apa suficient depinde de efortul depus si de constitutia ta dar poti calcula necesarul de apa astfel (40ml/kg/corp/24ore adica daca ai 50kgx40=2000ml/zi inclus si supa sau alte lichide si fructe cam asta ar fi necesarul de apa dar daca faci sport se adauga 500ml in timpul sportului bauta inghitituri mici la 15-20min.de sport). deci sper ca ai inteles sa slabesti mancand nu facand greva foamei o sapt.normal ar trebui 3mese principale si 2gustari intre de fructe sau iaurt.mananca din toate dar cu masura si incet corpul tau nu va mai acumula grasime ci va arde acele calorii normal. poti manca si ciocolata mai amaruie cateva partatele odata,si cate o bomboana dar nu in fiecare zi doar asa de pofta, si renunta la mancarea nesanatoasa gen fast food daca le mananci pizza o data pe luna tot de pofta, cartofi prajiti tot asa totul gusti doar de pofta si rar ce nu e sanatos.sucuri nu decat ce faci tu proaspat in casa.Apa plata poti si minerala si limonada facuta de tine cu multa lamaie. sport de 3ori pe saptamana cel putin si facut macar 30min intens si o sa vezi ca nu te mai ingrasi ci din contra o sa incepi sa slabesti desi mananci din toate cate putin eu asa am facut si ma mentin de 2ani tot asa fara efort iar inainte am incercat de toate dar nu a mers pentru ca eu de fapt mancam portii mari din tot ce prindeam si imi placea si cel mai rau a fost cu rontaielile dintre mese la tv alea m-au ingrasat asa incet fara sa imi dau seama, dar acum sant ok mai rontaiesc rar si putin de pofta.succes la slabit sper sa te ajute ce am zis happy

| shadovv a răspuns:

Poate cateva grame pe care o sa le pui pe tine la urmatoarea masa. Daca vrei sa slabesti ( si sa se vada ) mananca sanatos ( a manca sanatos nu e tot una cu a manca de post, exemplu cartofii prajiti ) si sport, asta insemnand cardio, asta insemnand jogging, inot, ciclism, cat poti de mult fara oprire. Bafta!

| Iama a răspuns:

Ai putea sa slabesti cam 5 kg dar ai grija cum mAnanci...bafta

| Anastasia_4911 a răspuns:

Pt BauBau : Este total gresit sa nu mananci dimineata... micul dejun e cea mai importanta masa a zilei! Si u ce 2 saptamani? Ca sa arati bine trebuie sa faci sport constant.si cu manacarea la fel...trebuie sa fi atenta tot timpul la ce mananci!