| immaBeast a întrebat:

Din cand in cand incepe sa ma doara undeva in partea dreapta jos la burta, am inteles ca pot avea apendicita, este adevarat?
Daca nu, de la ce poate sa mai apara durerea aia acolo?
O sa merg si la medic...dar nu am timp acum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu mai ntreba pe aici. Nu sut doctori. Mergi urgent la medic! Daca-ti spun ce am patit eu te vei ingrzi. Nu te juca!

| immaBeast explică (pentru Salontanul):

Ce ai patit tu?

| Salontanul a răspuns (pentru immaBeast):

Am fost tinut ca aveam hepatita pentru ca eu n-am avut decat durere in partea dreapta si nu am avut senzatie de greata. Din cauza apendicitei s-a spart apendicele si am facut asa numita peritonita. M-au operat pe burta dar din cauza puroiului am facut septicemie. Se zice ca din septicemie doar 10% scapa. Au trebuit sa ma opereze din nou, sa-mi scoata matele afara si sa spele cavitatea. Apoi am facut incurcatura de mate. A trebuit sa ma operez inca de doua ori pe burta. Apoi puroiul a inceput sa curga printre picioare si au trebuit sa ma opereze inca de cel putin zece ori si sa stau luni de zile cu pampers Seni lady, intre picioare, sa-mi puna mese si sa-mi dezinfecteze. Acum la aproape 9 ani de la operatie nu sunt sanatos. Praporul s-a desprins din cauza operatiilor pe burta si la 2-3 luni ma duc sa ma taie intre picioare sa iese puroiul. Mai bine o operatie de 10 minute si scoate apendicele decat un chin de-o viata.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este apendicita.
Te sfatuiesc totusi sa mergi la medic intr-un viitor mai apropiat, inainte sa se inflameze si sa dea in peritonita.

| immaBeast explică (pentru Violleta2022):

Si daca fac peritonita ce se intampla?
E mai grav de atat, ce?

| immaBeast explică:

Nu este o durere groaznica dar nici foarte mica, pur si simplu simt durerea atat, adica e suportabila, nu e din aia sa zici ca ma tin cu mana de burta sa nu mai pot sa fac nimic.
Sa fie din cauza ca am mai ridicat din cand in cand lucruri mai grele?
Nu foarte des, foarte rar.