| Anna_5321 a întrebat:

Din cate am citit la intrebarile cu subiectul "Lentile de contact" am vazut ca destul de multi au o parere proasta despre folosirea lor. De ce? Se pot lua infectii sau ceva de genul, daca da, cunoasteti personal pe cineva care a patit ceva de la lentile?

Eu as vrea sa imi iau lentile, lentile pentru miopie, nu pentru schimbarea culorii ochiului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nicoleta a răspuns:

Si eu am lentile pentru miopie si nu am patit absolut nimic pana acum.Bineinteles ca riscul de a lua infectie este iment, insa daca respecti niste reguli stricte de igiena, totul e bbine. Spre exemplu inainte sa le pun eu ma sterg cu spirt pe maini, apoi ma spat foarte foarte bine cu sapun, apoi imi asez pe birou o oglinda cu o coala alba sub ea(in cazul in are cade lentila) si le pun la ochi.La inceput e destul de greu pan ale aplici, pentru ca ori clipesti, ori iti nu iti asezi bine lentila pe deget, insa informatii privitoare la punerea si scoaterea lentilelor vei primi de la medic( poti sa ceri un manual de utilizare in cazul in care nu iti da). Trebuie sa ai grija cu solutia, sa le clatesti bine(numai cu solutie, NU cu apa). Stiu ca multi medici spun ca nu e bine sa porti lentile, insa nu e nici o problema.Eu am si ochelari si lentile si le folosesc alternativ.De obicei lentilele nu sunt recomandate la tv sau la calculator. Ele sunt mai mult pentru iesit sau la scoala.
Pretul lor variaza. cam de la un milion in sus.
Daca iti cumperi, ai grija la igiena, sa fii foarte curata pe maini ca sa nu te infectezi.
Mai multe detalii o sa primesti de la medic sau daca vrei poti as imi lasi un mesaj privat.
Sper ca te-am ajutat

Papa

6 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

"angel", nu cred ca Anna avea nevoie de un raspuns luat de pe net.straight face

| Romancutza a răspuns:

Ochi superbi ascunsi de ochelari, machiajul care nu prea poate fi scos in evidenta din pricina acelorasi ochelari sau dorinta de a purta ochelari de soare care nu poate fi implinita tot din pricina lor. Solutia la toate acestea? Lentilele de contact.

Lentilele de contact sunt cele care te pot scuti de toate aceste probleme. Asa cum se intampla cu mai toate solutiile salvatoare, si in cazul lor putem vorbi de avantaje si dezavantaje. Doctorita Rancea Claudia, medic oftalmolog la Optinova ne-a vorbit despre lentilele de contact.

Daca doresti lentile de contact, fie ca sunt medicale, fie ca sunt doar pentru a-ti schimba culoarea ochilor, trebuie sa primesti acceptul medicului, iar in cazul celor medicale acesta va stabili dioptria si tipul de lentila. Acum poti gasi lentile de contact cu dioptrii de la +26 pana la -26.

Tipuri de lentile de contact
- cele care pot fi purtate intre 8-10 ore pe zi si trebuie scoase obligatoriu la sfarsitul acestei perioade, ele avand perioada de viata de 2 ani;
- cele cu continut mai mare de apa care pot fi purtate 24 de ore pe zi, dar au o perioada de viata de aproximativ 1 luna;
- cele estetice care fac parte din prima categorie (pot fi purtate 8-10 ore pe zi) si le poti gasi in diferite culori.

Avantaje
- primul si cel mai important avantaj este cel estetic;
- lentilele de contact sunt o alternativa foarte buna pentru purtatorii cu dioptrie mare, asigura vedera buna, camp vizual bun;
- pot fi purtati ochelarii de soare;
- pot fi combinate lentilele medicale cu cele estetice;
- machiajul va fi mai usor de aplicat si va iesi mult mai bine in evidenta.

Dezavantaje
Tin in special de pacient si intervin cand acesta nu tine cont de regulile de igiena si manipulare impuse de medicul oftalmolog. De aceea fiecare pacient care doreste lentile de contact va fi instruit cu privire la modul de utilizare a acestora:
- purtatorul de lentile de contact trebuie sa se fereasca de mediile cu praf, nisip, fum;
- trebuie evitata iesirea cu lentilele de contact la plaja sau piscina pentru ca atunci va suferi ochiul, nu lentila;
- chiar daca porti lentile de contact nu poti renunta definitiv la ochelari pentru ca dupa perioada de 8 ore ii vei purta pe acestia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bausch & Lomb SofLens Natural Colors iti schimba in mod natural culoarea ochilor, indiferent de ocazie sau de starea ta de spirit. Aceste lentile de contact SofLens Natural Colors sunt realizate dintr-un material rezistent la depunerile proteice, cu un sistem avansat si exclusiv de imprimare, proiectat cu un inel limbic, pentru a asigura o culoare naturala

| Nimeni_4628 a răspuns:

Lentilele de contact sunt bune, adica e bine sa le ai, insa nu e bine sa renunti la ochelari de tot.

Idem Nicoleta( al 2-lea raspuns)

Sper ca te-am ajutat
pup :*:*

| Teodor_2802 a răspuns:

Deacord cu nicoleta, tine in primul rand de sfatul oftalmologului (consult) si in al doilea rand de tine: igiena, adaptare, stil de viata etc. lentilele de contact ofera clar avantaje fata de ochelari dar e bine sa porti alternativ.