Întrebare recomandată | ßєtyPєтяσηєℓα a întrebat:

din cauza ghiozdanului (si cred ca si a altor lucruri) umarul drept e putin mai jos (lasat nu stiu exact cum sa spun) decat cel stang. Ce pot face in acest caz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JulyStorm a răspuns:

Ai scolioza. Mergi la medic. In functie de curbura coloanei iti va recomanda fizioterapie, kinetoterapie si/sau masaj.

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cel mai probabil ai scolioză, mai ales dacă ai şi dureri. Trebuie mers urgent la medic pentru diagnostic şi tratament. Este o problemă serioasă, care în timp se poate agrava, aşa că îţi recomand să nu amâni şi să mergi la control chiar mâine (preferabil să ceri mai multe opinii de la doctori diferiţi).
Sănătate!

| ßєtyPєтяσηєℓα explică:

Cred ca se datoreaza si faptului ca am un ghiozdan destul de greu..si deoarece stau "cocosata" cand scriu. multumesc tuturorhappy

| Azµre a răspuns (pentru ßєtyPєтяσηєℓα):

Dureri de spate ai? Coloana este dreaptă sau curbată? Vâd pe aici useri care susțin că ai scolioză, i-a spune? ai dureri lombare?

| Azµre a răspuns:

Nimic, nu suntem perfect simetrici. Nu e o problemă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Este foarte posibil să ai început de SCOLIOZĂ.
Scolioza reprezintă deformarea în lateral a coloanei vertebrale de cele mai multe ori din cauza purtării greutăţiilor numai pe o parte, poziţii vicioase în bancă, dacă ai şi dureri de coloană, trebuie mers la medic făcut o rediologie la coloană în funcţie de gravitate medicul îţi va da trimitere către ortopedie.
Te pup!

| Mazdarici a răspuns:

Ma si mie mi s-a intamplat chestia asta era nasol, m-a deranjat dar un sfat pentru tine e: sa dormi mult pe spate fara perna! (ca sa nu te doara gadul punetzi o pernutza mica dudesuptul gatului, deasupra umerilor)o sa-ti revi! ai ghiozdanul pe o parte nu?happy

| ßєtyPєтяσηєℓα explică (pentru Mazdarici):

Ghiozdanul nu cred ca l-am purtat anul acesta scolar mai mult de 5 zile pe o parte happy

| LauraGabriella a răspuns:

E posibil sa ai un inceput de scolioza... ceea ce e foarte comun pentru elevi, studenti...din cauza ghiozdanului, statului in banca aiurea, etc. Daca simti si dureri usoare ar trebui sa faci gimnastica medicala, gasesti informatii pe multe site-uri, pentru ca e posibil ca problema sa se agraveze, mai ales daca esti in crestere. cele mai bune exercitii se fac din atarnat. succes

| F3tytzza a răspuns:

Dupa parerea trebuie sa faci un controlla doctor.El iti va spune cel mai bine ce ai. Eu una nu pot sa asigur exact ce si cum. Ti se poate stramba coloana si poti face scolioza. Deci trebuie sa faci o vizita doctorului. Cred ca te-am ajutat