| xgd a întrebat:

Buna TPU...e jenant..am mai pus intrebarea asta, dar nu am primit nici un raspuns care sa functioneze. hellppppp plsssssss, ce sa fac sa imi creasca sanii odataaa? Am 13 ani...ciclu de aproape 2 ani si sanii parca pur si simplu nu vor sa creasca. Am incercat si baie cu apa calduta, cu tinctura de marar ma ingras doar. nu-mi ziceti sa ma ingras, vreau sa dau 2-3 kg. in fineeeee am sani foartee mici, doar un sfert din cupa sutienului [ il port ca nah am si bluze mai transparente ] am in clasa colege care nici macar ciclu nu au si au sani dublu decat mine :[[ unii cred ca o sa ziceti ca nu am cum sa maresc sanii, doar sa-i fac mai fermi, dar eu efectiv nu am cum sa-i fac mai fermi, nu am ce =]] plssss fara raspunsuri la misto, fundaaaaa kiss puppy dog eyes puppy dog eyes puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Diana, un singur sfat îţi dau: Nu fi fraieră! Şi vorbesc foarte serios. Tu nu te placi pentru că nu te plac băieţii? Păi, hai să definim băiatul de 13-14-15-16-17 ani. Un animal dominat de instincte. Unde vede ţâţe şi c... funduri imense acolo se duce. Şi unde ai ţâţe şi funduri imense, nu mai e nevoie de creier, pentru că ei la vârsta asta nu caută o fată cu care să aibă ce discuta, ci... Ştii şi tu foarte bine. Stai calmă, că sânii mari de multe ori aduc o groază de probleme după ei. De la dureri de spate, la probleme cu alergatul (ups, e tare nasol să se bălăngăne când fugi, no?), la superficialitatea cu care te privesc ceilalţi(iooo, mă, ce ţâţe are aia, sigur s-o culcat juma' de oraş cu ea!). Exista o vorbă conform căreia un bărbat te priveşte în ochi dacă ai sânii mici. E cam adevărat, totodată e şi trist, dar nu pentru tine, ci pentru fetele dotate. Ele au mai mult de lucrat ca să câştige atenţia unui bărbat/băiat ca lumea. Rişti să fii înţeleasă greşit fără ca tu să faci ceva în sensul ăsta.
Aşa că fii fericită cu ce ai, vei vedea că peste câţiva ani îmi vei da dreptate. Plus ca ai doar 13 ani, deci toate şansele să-ţi mai crească măcar un pic până pe la vreo 18-19 ani. happy
Cheer up girl, lumea nu se duce de râpă din cauza unui sutien cu cupa A!

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici o metoda reala de a-ti mari sanii in afara ingrasarii sau a tratamentelor hormonale care ies din discutie la varsta ta. mai bine mergi la un psiholog care sa te invete sa te accepti asa cum esti si sa traiesti in armonie cu corpul tau

| onasis1961 a răspuns:

Cum vine chestia că nu au ciclu dar au sânii mari? Tu te auzi ce zici?

| xgd explică (pentru onasis1961):

Asa bine... eu am ciclu de 2 ani si n-am nimic in sutien, pe cand ele nu au si au dublu cat mine

| MaryaAndr33a a răspuns (pentru onasis1961):

Se poate eu am mărimea 75 la sutien si 13 ani si am menstruației doar de 2 luni... Si pana acum sânii dezvoltati din clasa a 4 a dar pana acum nu am avut menstruației dar am avut toateee semnele absolut toate si nu am probleme medicale

| gingergirl1 a răspuns:

Trebuie doar sa astepti, o sa iti creasaca si ei!

| Dianaㄨ a răspuns:

Nu te mai complexa, pe fiecare a lasat-o natura in felul ei. Eu am sanii enormi si nu e asa bine nici astfel. Am intalnit baieti care doreau fete cu sanii mici si imi spuneau mereu ca asta este un defect, desi nu ies in evidenta si nu sunt deformata.
Din cate stiu eu nu se poate face nimic si, sincer, la 13 ani nu ai de ce sa iti faci griji!

Succes draguta, o zi buna!
http://educatiasexuala.ucoz.ro

| 3Poid a răspuns:

Du-te la medic...cam pute treaba

| ravanelu a răspuns:

Sincer sa fiu, aceasta nu este o problema pentru multi baieti... Esti inca destul de mica (13 ani) deci ai timp suficient sa iti mai creasca. Abia pe la 20 de ani poti fi ingrijorata ca nu ii ai prea mari. Mie sincer imi plac fetele mai ales "blonde" laughing cu sanii mici...mi se par mai sexy decat " actritele XXX". In cz, ai suficient timp sa iti mai creasca si nu e cazul la varsta ta sa ai complexe big grin

| xgd explică (pentru ravanelu):

Sunt bruneta tongue mda... bruneta, ochi de culoarea mierii ca vampirii [ uratttttt] si nedezvoltata... arat ca o fantoma =]]

| Theodora_Theo_1995 a răspuns (pentru xgd):

Da-mi o poza cu tine. sa te vad.

| zizouzizdane a răspuns:

Poti sa astepti.

| Seless a răspuns:

Ai doar 13 ani happy si eu la vârsta ta nu aveam sânii mari...

| alinaalinalex a răspuns:

Nu cred ca ai cum. Asteapta fiecare persoana se dezvolta in felul sau. Poate acum nu dar poti suferi niste transformari foarte mari intr-un timp foarte scurt, nu neaparat acum. Stai linistita inca mai ai timp sa te dezvolti.

| xgd explică (pentru alinaalinalex):

Si mama a zis acelasi lucru :"ai timp". am o colega in clasa care are ciclu de 3 ani si sani..de si-i poate da peste cap straight face are o fata groaznica dar toti baietii o plac din cauza asta...multi zic ca sunt frumoasa dar eu pur si simplu nu ma pot accepta asa cum sunt...cu sutien e altfel ca nah arat complet altfel dar tot nu-s multumita cand stiu ca fara un nenorocit de sutien toata lumea ma crede urata

| xgd explică (pentru yellowalien):

Ai mare dreptate...doar asta vor, cum zici tu, si sufar mult cand lumea imi zice ca am fata foarte frumoasa si multi imi zic urata pentru ca nu prea am forme. incerc sa nu mai gandesc asa dar e greuuuuu straight face mai ales la piscina cand se vede clar ca am burete in sutien.

| yellowalien a răspuns (pentru xgd):

Diana, un singur sfat îţi dau: Nu fi fraieră! Şi vorbesc foarte serios. Tu nu te placi pentru că nu te plac băieţii? Păi, hai să definim băiatul de 13-14-15-16-17 ani. Un animal dominat de instincte. Unde vede ţâţe şi c... funduri imense acolo se duce. Şi unde ai ţâţe şi funduri imense, nu mai e nevoie de creier, pentru că ei la vârsta asta nu caută o fată cu care să aibă ce discuta, ci... Ştii şi tu foarte bine. Stai calmă, că sânii mari de multe ori aduc o groază de probleme după ei. De la dureri de spate, la probleme cu alergatul (ups, e tare nasol să se bălăngăne când fugi, no?), la superficialitatea cu care te privesc ceilalţi(iooo, mă, ce ţâţe are aia, sigur s-o culcat juma' de oraş cu ea!). Exista o vorbă conform căreia un bărbat te priveşte în ochi dacă ai sânii mici. E cam adevărat, totodată e şi trist, dar nu pentru tine, ci pentru fetele dotate. Ele au mai mult de lucrat ca să câştige atenţia unui bărbat/băiat ca lumea. Rişti să fii înţeleasă greşit fără ca tu să faci ceva în sensul ăsta.
Aşa că fii fericită cu ce ai, vei vedea că peste câţiva ani îmi vei da dreptate. Plus ca ai doar 13 ani, deci toate şansele să-ţi mai crească măcar un pic până pe la vreo 18-19 ani. happy
Cheer up girl, lumea nu se duce de râpă din cauza unui sutien cu cupa A!