| aspicz27 a întrebat:

TPU! Ei...am fost la dentist si iata ca maseaua foarte, foarte caraiata pe care o aveam si pe deasupra sparta era, de fapt, definitiva si a scos-o. In orice caz, mai am trei masele cariate, dar nu sparte. Doctorita a spus ca se pot salva doar ca trebuie sa-mi faca plomba si sa-mi scoata nervul. Faza e ca am tot citit pe diferite site-uri despre plombare, numai ca sunt putin confuza. Unde scria ca nu doare deloc, altundeva scria ca te doare de mori, iar cand sa-ti scoata nervul ba nu simti nimic, ba sa te ridici si sa pleci. Nu stiu ce sa cred. Spuneti-mi ce-ati simtit cand ati mers la dentist pentru o plomba si scoatere a nervului. Si inca ceva: ce foloseste dentistul pentru asta. Astept raspunsurile voastre cat mai repede pentru ca azi trebuie sa merg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| StartingANewLife a răspuns:

Bună!
Contează foarte mult cât de eficientă e anestezia dar şi cât de competent este medicul dentist. Mi s-a întâmplat să nu simt nimic când mi-a fost scos nervul unei măsele şi să mă doară destul de tare când s-a efectuat aceeaşi procedură la o altă măsea, deşi a lucrat acelaşi stomatolog.
Sunt cazuri şi cazuri, însă te sfătuiesc să nu te stresezi, dacă ai trecut cu bine peste o extracţie, o plombă cu nervul scos nu are cum să fie mai dureroasă. Pentru orice eventualitate, dacă injecţia cu anestezic nu-şi face efectul la perfecţie şi resimţi durere, spune-i dentistului şi mai mult ca sigur îţi va aplica câteva pufuri cu un spray anestezic. La mine aşa a procedat, şi a fost ok într-un final.
Multă baftă!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te doare in niciun caz daca iti face anestezie. niciun medic nu face interventii legate de nerv fara anestezie

| Lina1993 a răspuns:

Pe vremea lui maica-mea se scotea nervul fara anestezie, de acolo a ramas ideea ca doare /insa acum nu simti nimic pentru ca te anesteziaza happy

| Elena200013 a răspuns:

Pe mine nu m-a durut deloc cand mi-a scos nervul, dar cand mi-a plombat m-a durut.