| Naomi16 a întrebat:

Hei tpu.Am 2 masele cariate, numai ca nu știu daca am si puroi la ele.Cum imi pot da seama? Si de ieri au început sa ma doara.Parintii vor sa ma duca la dentist, eu nu știu:credeți ca ar trebui sa imi pună plomba sau sa imi scoată maseaua? cum se procedeaza la amandoua? doare? va rog destul de detaliat.Nu am mai fost de prin clasa a 2-a si din ce imi amintesc eu cand mi-a pus plomba a fost aparatul ala bazaitor destul de enervant.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai medicul spune ce este de făcut în urma unui control medical, o radiografie dentară.
Mergi fără frică.
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Du-te la cabinetul stomatologic din scoala ta si vei primi recomandarile necesare.Nu neglija aceste simptome deoarece, cu timpul ele pot deveni mult mai grave.Respecta aceste reguli simple si o sa ai dinti sanatosi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Cate scoli au cabinet stomatologic? Pentru ca din cate stiu eu, majoritatea nu au nici macar o baie cat de cat igienica.

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu prin ce satuc uitat de lume faci scoala?
Toate scolile si unitatile de invatamant superior au cabinete stomatologice arondate lor si au obligatia sa asigure asistenta stomatologica preventiva si curativa tuturor elevilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Am facut scoala la cel mai bun liceu din Alba. Faptul ca toate scolile au arondate cabinete stomatologice, aia e apa de ploaie.

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce apa de ploaie?
Toate scolile, presupun ca si liceul tau, au grupuri sanitare altfel nu ar primi autorizatie de functionare.

| Azµre a răspuns:

Se curăță se verifică dacă pulpa este afectată ori se plombează, ori se curăță canalele și în ultima instanță se scot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mai astepti mult nu o sa aiba de ales decat sa o scoata. Asa ca de ce sa tot amani cand poate inca mai ai sansa sa o salvezi si sa ti-o plombeze doar?

| DraudeS a răspuns:

1. Face radiografie (Daca e cazul)
2. Anestezie locala (Daca e cazul)
3. Curatarea cariilor
4. Plombarea
5. Finisarea plombelor (Nu toti dentistii o fac)

Sanatate!

P.S.: Nu este stanjenitor de dureros, mai mult sacaitor. Cat despre dus la dentist, trebuie sa te duci daca tii la dintii tai.

| CerAjutorDeLaVoi a răspuns:

Si eu am fost recent tot cu doua masele. Depinde daca sunt inca carii fie cat de adanci iti va pune plomba dar daca deja structura maselei este afectata ti-o va scoate, nu te doare deloc nici cand iti da injectia. Puroi nu cred ca ai daca cariile nu sunt mari pentru ca puroiul se face din cauza putregaiului din dinte-masea. Si da ar trebui sa mergi la dentist pentru ca sa nu se agraveze mai tare. o fundita mica de-as avea...

| Naomi16 explică:

In ce consta plombarea? doare? eu una am cam uitat din clasa a 2-a

| DraudeS a răspuns (pentru Naomi16):

Nu doare deloc plombarea.

| Grigor11 a răspuns:

Nu stiu. Dar eu ti-as zice sa te duci chiar daca sau nu te doare pentru ca te-o fi durand acum, dar mai tarziu de va dra si mai tare. Deci recomandarea mea este sa te ducui.