| GumitzaDePepene a întrebat:

Este adevarat ca mierea incalzita este toxica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mangustă a răspuns:

Mierea NU trebuie incalzita peste 40 grade C, deoarece fructoza se degradeaza termic usor, rezultand o substanta toxica hidroximetilfurfural (HMF). Prin incalzirea mierii, se mai distrug enzimele, vitaminele si alti factori biologic activi valorosi, scazandu-i drastic virtutile nutritive si curative.

5 răspunsuri:
| GumitzaDePepene explică:

Dar de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde care tip de miere dar unele tipuri da

Răspuns utilizator avertizat
| 00Criss00 a răspuns:

Pai sunt mai multe tipuri de miere, iar unele da

| BestGam3r24 a răspuns:

Da. nu e buna topita. la microunde sau asa. dar o poti consuma dizolvata in ceai de exemplu.