| Crysthina a întrebat:

Este bine sa mancam dulciuri pe stomacul gol?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai stomacul gol (n-ai mancat de mult, adica de peste un jumat de zi), atunci 1-2 bomboane sau alt echivalent al unei linguri de zahar (de exemplu miere sau ciocolata adevarata) poate tine lipsa de energie.
Zaharul se asimileaza repede in organism, sub forma de glucoza si introduce rapid energia necesara in organism.
Din experienta proprie pot spune ca, la o drumetie in munti duceam cate o tabla (200g) de ciocolata, care a inlocuit (treptat) mesele zilei. Nu a fost nevoie sa car multa greutate de mancare si totusi nu m-am obosit.

Evident, consumul excesiv din orice poate dauna sanatatii.

| mgtow a răspuns:

Nu e bine

| darrio2007 a răspuns:

Daca este vorba doar de un fursec sau o bucatica mica de ciocolata, nu iti dauneaza.

| MihaelaDart a răspuns:

Dulciurile fac sa nu mai simti nevoia de a manca o masa normala, sari peste ea, risti sa te imbolnavesti si nu numai sa te ingrasi, daca vei continua mereu. In concluzie faci ce vrei cu sanatatea ta si cu corpul tau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este bine nici pe stomacul plin.

| Donsavas a răspuns:

Dulciurile dimineata nu ingrasa fiindcă e deja insulina ridicată.

| Alverto a răspuns:

Nu, mai bine ai manca niste fructe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mănânc de mult timp asa și nu am nimic dar în ultima vreme am lăsat-o mai moale eu sunt singurul din familie care mănânc aproape non stop dulciuri parca ma calmează puțin sau asa am eu impresia nu sunt bune oricum pe cale îndelungată da adictie

| AwGenetix a răspuns:

Bineînțeles. ce treaba are ca e dimineața la pranz sau seara.

trebuie sa ști doar atat. oamenii mor mai repede din cauza ca mananca zahar, in orice forma a sa. dar nu face diferența ca e prima sau ultima ora.

| JulyDreams a răspuns:

Daca ai stomacul gol, probabil iti e foame si atunci ajungi sa mananci dulciuri de foame, adica multe. Mai provoaca si dependenta. Mai bine iei micul dejun si apoi daca iti e pofta, un desert.