| anonim_4396 a întrebat:

este normal ca arginina să mă facă să casc excesiv? Daca nu mi se vor ameliora simptomele ar trebui sa consult un endocrinolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, arginina stimuleaza functionarea ficatului, nu oboseste intr-atat incat sa casti excesiv.

| Pinkvanilla9 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu nu am spus absolut nimic de creșterea în înălțime

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pinkvanilla9):

Nici eu happy

| Pinkvanilla9 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu mai stiu ce am făcut sunt o proasta mi am stricat sănătatea singura parca am inceput sa iau în decembrie și după am avut simptome ciudate căscam foarte des nu ma puteam concentra deloc la școala acum nici nu știu ce să mă fac. Cred că ceva acolo la creier s-a schimbat. Doamne ajuta mă sa scap!happyîmi voi face un ct peste câteva zile

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pinkvanilla9):

Dar de mers la medic, nu te-a sfatuit nimeni sa mergi?
De ce iei tu medicatie si suplimente, dupa ureche, facandu-ti singura rau?!
Nu sta asa, mergi la medic acum si spune-i toate simptomele pe care le ai, ca el sa stie ce investigatii medicale sa faci.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad, problema ta cu cascatul excesiv a inceput cu mult inainte sa iei arginina!
Uita-te la istoricul intrebarilor tale!
In Februarie ne spuneai de cascatul excesiv si abia in Mai ai inceput sa iei arginina.
Asadar, nu arginina este cea care-ti provoaca cascatul!

https://www.tpu.ro/utilizator/abderf/intrebari/

| Pinkvanilla9 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu îmi amintesc că de atunci am pățit, nu sunt foarte înaltă, am 1.60 și sincer mă mulțumesc acum, am fost la un endocrinolog și el mi-a depistat intre timp un hipotiroidism, dar simptomele le aveam înainte să am glanda sănătoasă că am făcut acum un an un alt control și totul era ok acolo. Problema este că nu mi prea place de acel doctor și el zicea că ar putea fi ceva la hipofiza dar nu mi-a spus nimic concret. Ideea este că cred că s au modificat chimicalele de acolo și da din ce am citit poate fi la hipotalamus. Problema este că următorul consult îl voi face in ianuarie dar el va vedea numai hipotiroidismul dar îi voi spune totul atunci și chiar voi cere în fața tatălui meu niste teste.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai mers macar vreodata la medicul de familie, pur si simplu la o simpla consultatie? Acesta este in masura sa te indrume si sa-ti dea scrisoarea medicala catre o anumita sectie a spitalului, ca sa fii consultat de un medic specialist. Sanatate!