| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot ameliora simptomele menopauzei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Eliminand stresul, cofeina, alcoolul, consumati mai multe legume, fructe, consumati mai mult magneziu si potasiu, folositi capsulele Phyto Soya care au un continut foarte mare de calciu, fosfor si vitamina D.

| machupicchu a răspuns:

Numai medicul endocrinolog poate rezolva... Sp.PARHON, dr. Boanta, intelegatoare si fara pretentii pecuniare.

| dispe a răspuns:

Mergi la medicul tau ginecolog si el iti va prescrie tratamentul adecvat mai ales ca te cunoaste si iti stie starea de sanatate. Multa sanatate!

| plangacioasa a răspuns:

Pentru femeile la menopauza, un partener sau un sot intelegator este foarte important. Ii este mult mai usor cand sotul este dornic sa o asculte, sa invete si sa o ajute in perioada aceasta cu multe schimbari.
Secretia hormonala ovariana incepe sa scada dupa varsta de 40 de ani. Menstruatia devine neregulata si in final se opreste. Estrogenul are un rol important in multe procese, cum ar fi reglarea temperaturii corpului, formarea osoasa si echilibrul membranelor mucoase ale vaginului. Scaderea nivelului de estrogen este responsabila de cele mai multe simptome ale menopauzei.