| Petrus_Emanuel-Mihai_1988 a întrebat:

Buna TPU, fiindca trec printr-o perioada extrem de grea si urata din viata mea cu mama mea as dori sa mi se raspunda pe acest site la urmatoarea intrebare de catre un medic.
1. Ce este coma?
2. Ce se intampla cu creierul in timpul unei come?
3. Ce simptome are si daca distruge sau nu centrii nervosi ai unui pacient cat timp se afla in coma?
4. Cat timp un pacient ramane sub influenta unei come care apare brusc?

Deci...
Sa va povestesc mama mea a suferit un Atac Vascular Cerebral asa si recunoscut in termenii medicali de A.V.C. a avut creierul inundat de sange pe 2 emisferele cerebrale dupa care ea a fost transportata de urgenta la Cluj - Napoca. A inceput sa-si revina dupa 3 zile cunostiinta a revenit si cand credeam ca va fi bine din pacate a intrat in coma sau asa zisul C.S.I.D. daca nu gresesc sa ma corectati daca gresesc pentru ca nu le prea am. Acum e in coma cam de 2 saptamani, din fericire traieste, nu a repetat A.VC.-ul insa nu se mai scoala din coma. Sangele de pe creier au reusit sa-l elimine probabil de aceea nici nu a mai repetat pentru ca sangele se spune ca este cauza unei repetari de A.V.C. si tensiunea arteriala de la 260 cu 110 i-a scazut-o la 110 cu 90 insa vreau sa stiu daca te distruge la creier sau nu aceasta coma? Pentru ca nu vorbim despre o coma indusa ci o coma care s-a instalat brusc. Si de aceea astept un raspuns de la care e un medic si stie ceea ce inseamna coma. Eu o recunosc ca fiind un somn adanc jumatate esti viu jumatate mort.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Discuta cu neurologul mamei tale, ca noi nu suntem experti in neurologie.
De fapt, nu avem medici pe acest forum, aici doar ne dam cu parerea, din propria experinta si mai dam acte un sfat si opinie, tot din propria noastra experinta.

| sierra1 a răspuns:

Tu crezi că vreun medic iți pierde timpul pe aici?
Nu mami...DU-TE tu la unul dacă vrei răspunsuri utile și nu cai-verzi-pe-pereți

| Floridori a răspuns:

Imi pare rau ca treci printr-o astfel de situatie.Imi imaginez ca trebuie sa fie dificil, asa ca voi incerca sa fiu cat mai succinta si clara, fara prea multi termeni pretentiosi.

1.Coma reprezinta o degradare a starii de constiinta, partiala sau totala, in care creierul isi reduce la minimum functiile, mentinand organismul intr-o stare latenta de supravietuire.In cazul comei totale, persoana nu raspunde la stimuli externi, chiar daca s-ar incerca provocarea unei dureri extreme, sau s-ar produce sunete foarte puternice, de exemplu.

2.Creierul are functiile reduse la cele mai de baza si rudimentare functii, mentinand strict starea vegetativa a organismului.

3.Starea de coma poate distruge receptorii nervosi, conexiunile interneuronale, stratul de mielina, axionii etc.Aceste efecte pot fi partiale sau totale, ceea ce va determina daca vor fi temporare sau permanente.

4.Coma poate dura de la cateva ore la cateva saptamani.De regula, pacientul care reactioneaza bine la tratament, se va trezi in decursul a 3 saptamani, acesta fiind si termenul cu cele mai mari sanse de recuperare.Trecute 3 saptamani, pacientul trece in starea vegetativa prelungita (desigur, acest verdict va fi stabilit de catre medic) si din acest punct, cu cat trece mai mult timp, cu atat sansele ca persoana in cauza sa se trezeasca si sa se recupereze, scad.Desigur, exista situatii documentate in care persoana s-a trezit chiar si dupa ani de zile, dar aceste cazuri reprezinta situatii exceptionale.

Daca organismul ei raspunde corect la tratament si functiile vitale se restabilesc, atunci sa speram ca in curand va exista o reactie pozitiva a creierului si mama ta se va recupera.

Multa sanatate!

| Mirel4412 a răspuns:

"Medicii" de aici isi iau raspunsurile la intrebarile tale de pe internet. Stiu ca esti speriat, eu am speranta ca mama ta isi va reveni.