| Mariaaaaaaa07 a întrebat:

Aseara un prieten a făcut atac cerebral. I s-a inundat creierul si azi l-au operat însă are cheaguri pe lângă creier. Are șanse să scape?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Atacul cerebral afecteaza emisfera opusa, care - mai mult ca sigur - va paraliza pentru o vreme.
Daca atacul s-a produs pe emisfera stanga, atunci va avea paralizie pe partea dreapta.
Daca atacul s-a produs pe emisfera dreapta, atunci are sanse minime de supravietuire.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Mariaaaaaaa07):

Atunci sunt sanse minime de supravietuire. Si inima este pe partea stanga si sunt sanse foarte mari ca, in cateva zile sa se opreasca. sad
Trebuie sa fiti tari, sa rezistati evenimentelor!

| RKBlue a răspuns:

Depinde de varsta lui.Stiu pe cineva care a facut si si-a revenit destul de bine, deoarece era mai tanar(cam 30 de ani). Bunicul meu a facut si el si a murit( avea 78 de ani).
Asa ca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Daca e tanar, are sanse mari sa se recupereze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de vârstă, dacă e mai tânăr are sanse mai mari să se recupereze, pe când dacă e bătrân șansele scad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multă sănătate ție și prietenului tău!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E în mâna Lui Dumnezeu, cum hotărăște El... Bunica mea a avut un AVC în 2011 și de atunci a rămas paralizată până în ziua de azi. Dar există și persoane care își revin complet sau cărora le este fatal.

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Detest sa fac asta, dar sunt ABSOLUT DE ACORD CU TINE tongue
NUMAI SOARTA poate decide, unii o numesc D-zeu, altii o numesc "soarta", iar altii o numesc... "life" siiiii
"life is a 8lTCH AND WE ARE THE CLIENTS" big grin

pe scurt, e chestie PURA de noroc, cu ani in urma am stiut pe cineva care a avut problema asta si... INCREDIBIL, salvarea a venit la timp si a avut medicamentul care trebuie si i-a facut creierul sa nu se distruga, nu mai stiu alte detalii, dar l-am cunoscut DUPA ce a trecut prin asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

Detești să fii de acord cu mine, domnule Jică, zis și Contra? laughing

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

NU, nu detest sa fiu de acord cu tine PERSONAL
detest sa fiu de acord cu biserica, care in general (NU in particular) cam bate campii SI mananca rahat

asa ca de asta sunt de acord cu tine, pe tine te placwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

Dacă ai înțelege sensul adevăratei Biserici, sigur nu ai mai spune asta.winking
Ce zici? Mă placi? :O laughing

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm, de placut te plac, sincer!
insa, TREBUIE sa imi arati ce e aia "adevaratei biserici"

pentru ca de exemplu, de biserica ortodoxa am o parere EXECRABILA, pentru ca sunt PLINI DE URA, de ani buni am vazut cum urasc muzica rock, inclusiv dupa nenorocirea de la Colectiv au avut tupeul sa spuna rahaturi despre victimele care venisera sa asculte un concert rock, iar de curand au reusit "perla" sa zica, ca yoga e incompatibila cu biserica ortodoxa, care e o imbecilitate absolut ABSOLUTA!

| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

Mi-ai făcut ziua mai frumoasă. big grin

Acum, dacă TREBUIE, îți explic...cum să nu?
Biserica, așa cum o descrie Sfânta Scriptură, este un Trup, Trupul lui Hristos, Capul ei fiind Însuși Hristos. Biserica, așadar, este un Organism Viu, nu o adunătură de betoane. Iar "mădularele"/ "organele" acestui Trup sunt oameni. Nu e o metaforă extraordinară? Prin ea putem înțelege atâtea lucruri despre adevărata Biserică... În primul rând, importanța Capului. Un trup fără cap este lipsit de viață. Altceva, legătura strânsă dintre adevărații credincioși, ce ilustrează de exemplu grija pe care trebuie să o arate unii față de alții, prin empatie... Dacă degetul mic de la un picior se va lovi, întregul trup suferă. Așa e și în Biserică. Și sigur mai descoperim lucruri uimitoare despre acest concept, dacă stăm să îl analizăm.
Iar în privința Bisericii Ortodoxe, a preoților, ca în privința oricărei comunități, generalizarea nu este binevenită. Întâlnim tot felul de preoți, iar printre ei și pe cei adevărați, care nu se încadrează în tiparul din Matei, cap.23.
Despre rock și yoga nu îmi prea permit să vorbesc pentru că nu cunosc atât de multe din aceste domenii. Cu toate astea, am experimentat prezența Lui Dumnezeu într-un mod atât de înălțător, încât mi-e imposibil să cred că altă experiență gen yoga îmi va aduce la fel de multă bucurie.
Cât despre Colectiv... Mă simt prea mică să vorbesc despre drama asta. Unele lucruri pur și simplu nu pot fi explicate, nu acum... Și crede-mă, am și eu o tonă de întrebări.
Recent am urmărit un film bun, românesc - Coborâm la prima. Ceva despre umanitatea pe care o avem sau pe care ar trebui să o avem în comun.

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Frumos!

yoga este in primul rand un sport, insa din cauza ca e si un stil de viata, biserica ortodoxa a prins oftica pe ea, cu toate ca e doar un stil de viata care te face sa, de exemplu nu te ingrasi, si sa traiesti armonios
insa presupun ca, din cauza ca e folosita de unele secte, cum ar fi aia a lui Bivolaru
https://www.google.com/search?q=bivolaru
biserica ortodoxa a generalizat la toata yoga

| Dana1999 a răspuns:

Depinde. Poti sa te rogi pentru el

| Silwian a răspuns:

Ce varsta are?