| FashionVictim93 a întrebat:

Buna TPU... ieri a fost prima data cand am calcat pragul unui cabinet ginecologic pentru un control de rutina ( am zis ca trebuie sa am un inceput si pentru asta caz in care mi-am inceput viata sexuala acum 2 ani si ar fi o chestie normala). Acolo am avut o prima discutie cu doamna doctor si controlul normal care a constat in 3 chestii : 1. A folosit niste chestii din fier prin care s-a uitat. 2.palparea cu degetele si 3. Ecograful cu ultrasunete unde mi-am vazut uterul si ovarele. In urma controlului am inteles ca as fi ok, dar ca pe ambele ovare as avea micute chisturi gen pustuli nimic grav (nu a folosit termenul de chisturi dar asta cred ca sunt), asta in urma sesizarii mele ca as vrea sa se uite de asta ca tenul meu nu este unul perfect din cauza acneei care nu este deloc grava dar am cateva cosuri tot timpul pe fata. Mi-a zis ca ar fi interesant sa imi fac si analize la ei si le-am facut. Am 2 intrebari dupa acest consult ginecologic pentru ca doctorul era la finalul programului si s-a cam grabit sa plece fara a-mi mai da ocazia sa mai zic ceva : 1. Un consult de rutina consta doar in aceste 3 lucruri sau mai era si altceva (testul Babeş-Papanicolau nu a existat deloc caz in care am cerut sa mi se faca tot ce este necesar la un control anual specificand ca sunt pentru prima data acolo )? Sau acest test se face la o anumita varsta( am 25 ani )sau ce? 2. Analizele facute intr-un cabinet ginecologic ce imi vor arata, sunt niste analize normale de sange sau voi afla si altceva? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| noname2021 a răspuns:

Medicii recomandă testul Papanicolau la vârsta de 21 de ani, deci nu e vorba de varsta. Daca nu ai precizat ca doresti acest test probabil de aceea nu ti-a facut.Am inteles ca ai fost pentru control anual dar cred ca trebuia mentionat si testul daca voiai sa il faci.Si depinde ce analize, de sange? Sunt analize normale pe care le poti face oriunde, nu e ceva special.

| FashionVictim93 explică (pentru noname2021):

I-am zis ca sunt pentru prima data la ginecolog si ca doresc sa mi se faca tot ce se face la un control anual specificand chiar si de acest test. Peste 10 zile ma duc dupa analize si voi intreba de el. Multumesc pentru raspuns! happy

| noname2021 a răspuns (pentru FashionVictim93):

Asa sa faci.Nu ai pentru ce, nu te-am ajutat prea mult.