| diamar a întrebat:

Buna TPU.Ieri m-am lovit la degetul mic de la picior(treceam pe langa pat si mi-am lovit degetul de piciorul lui). M-a durut ingrozitor, au trecut atatea ore si nu ma lasase.Cand mi-am dat ciorapii jos sa vad ce s-a intamplat de ma doare asa, degetul era vanat aproape total si f.umflat.Astazi ma doare parca mai tare, nu pot sa merg decta schiopatand, iar incaltata ieri mergeam cu mare greautate. Ce sa fac? Astazi cred ca voi merge la doctor, desi nu cred ca e fractura, deoarece nu ma doare dacat cand calc pe al si este relativ suportabil cand il misc(adica nu lesin de durere cum cred ca s-ar intampla in cazul unei fracturi). Ceva remedii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Stai linistita ca nu este fractura, trebuie doar sa-ti pui comprese cu apa rece, schimbate la 3-4 ore pe zi, sa te ungi cu un antiinflamator-diclofenac.

3 răspunsuri:
| Elliana534 a răspuns:

Hmm poate sa fie fractura ca in regiunile departate ca sa zic asa nu simti atat de rau.
Da-ti cu mobilat nu folosi gheata.Si incearca sa-l misti cat mai putin daca nu trece pana maine du-te sa-ti faca o radiografiehappy

| Kit_Lilu_1988 a răspuns:

Mare lucru nu prea ai ce face, eventual niste crema ben-gay sau diclofenac si un nurofen sau ceva de durere. Trebuia sa fi pus o compresa rece imediat dupa ce te-ai lovit. O sa treaca dar mai greu.

| MIKAEEL a răspuns:

Gheata!, iti va calma nervii din acea zona!