| missoriginalitate a întrebat:

Buna TPU.Imi puteti scrie niste propozitii cu cuvintelemutual, inextricabil, convenienta si aval.Am cautat pe internet ce inseamna dar nu am inteles.

Răspuns Câştigător
| Keithlyn a răspuns:

Respectul mutual este baza intr-o relatie. (Mutual-reciproc, unul pentru altul)

Intamplarile din Triunghiul Bermudelor sunt inextricabile. (Inextricabil- greu de explicat, de neinteles)

Aceasta casatorie de convenienta nu aduce fericirea nimanui. (Convenienta- facut sa respecte anumite reguli si norme sociale, de forma)

Datorita curentilor, barca a fost dusa in aval. (Aval- in josul vaii, la varsare)

1 răspuns:
| missoriginalitate explică:

Multumesc pentru ajutor