| david1232 a întrebat:

Buna TPU!
In cat timp trece otita externa? Ca tratament am sa ma dau cu o crema

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GeaninaGeanina782 a răspuns:

Diagnosticul de otită este stabilit de medicul specialist ORL, pe baza anamnezei, a examenului clinic și a investigațiilor de laborator. Tratamentul pentru otita externă este stabilit de medicul specialist ORL în urma consultului de specialitate și se bazează atât pe tratamentul local, cât și pe cel general.

Tratamentul local constă în:

toaleta zilnică a conductului, prin aspirarea secrețiilor și instilarea de soluții antiseptice, antiedematoase (rivanol, alcool boricat, betadină), acid boric sau violet de gențiană;
meșă cu rivanol, betadină sau soluție burrow;
soluții cu antibiotice, nu mai mult de cinci – șapte zile, pentru a nu provoca o micoză secundară. Tratamentul general se administrează concomitent cu cel local și se bazează pe:

antibiotic, în funcție de antibiogramă;
antimicotic, în funcție de antifungigramă;
antialgice;
antiinflamatoare nesteroidiene.
Fugi la doctor ca nu e de joaca! Sanatate