| Florennce a întrebat:

În noiembrie m-am operat de apendicită și mi s-au scos și 2 chisturi de pe ovar. La aproape 4 luni de operație mi-am întrebat medicul de familie dacă e ok să fac sport și mi-a spus că nu-i nicio problemă. Am început să fac sport de aproape 3 luni și acum mă doare foarte tare partea dreaptă unde am fost operată, dar nu știu sigur dacă e de la apendicită sau de la ovar; menționez că am fost la menstruație în timpul operației. Merg pe jos cam 5 km și fac maxim 45 minute de alergat, exerciții fizice sau bicicletă. Credeți că e doar o sensibilitate sau m-am forțat cu sportul? Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Veme a răspuns:

5 km + 45min alergat adica 10km X 7 zile= 105 km/sapt, o doza rationala ar fi de 30km/sapt in medie ca sa nu faci rau inimii si articulatiilor si corpului, in general, este un stress. Si eu fug, dar am grija sa ma limitez la 30-40 km /saptamana. Incearca sa faci pauze intre alergari, o zi alegi, o zi nu...