| Alex31004 a întrebat:

Acum aproape 2 ani m-am operat de apendicita, iar cand mi-au scos firele, cei de acolo au uitat un fir, iar acum este înăuntru... Problema este ca de la operație pana in prezent ma doare foarte des operația, iar acum 2 zile m-a durut mai rau ca niciodata in partea dreapta si chiar in locul operației si durerea se lasa pe piciorul drept. Am fost la medicul de familie, iar acolo mi s-a spus ca posibil sa fie din cauza firului ramas, sau cei care m-au operat posibil sa nu ma fi operat bine...
Întrebarea mea este, ce mi se va face daca doctorul de familie m-a trimis la un doctor chirurg? In caz ca durerile sunt din cauza firului cum se va proceda? Sau cel putin ce imi vor face pentru aceste dureri?
Vreau un raspuns cât se poate de repede pentru ca sunt foarte speriata...
Mulțumesc frumos! Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi urgent la medic! Poti face septicemie si mori.

| Alex31004 explică (pentru Salontanul):

Septicemia se poate face din cauza firului? Dar am o întrebare si te rog din suflet sa-mi răspunzi... Ma pot opera iarăși sa imi scoată firul?

| Salontanul a răspuns (pentru Alex31004):

Septicemia este o infectie si se poate face si de la un fir de par. Eu am fost in acesta faza. Am avut apendicita cu peritonita si au zis ca am hepatita. Daca nu mergeam la alt medic muream. Am facut septicemie si am scapat caci 10 % scapa. Eu am avut noroc sau pe Dumnezeu si am scapat. Doctorul i-a spus sotiei mele ca nu crede ca mai scap.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa te panichezi stai linistit calm si lasi lucrurile sa decurga de la sine. Pana la urma orice lucru este trecator iar cand se va termina totul nici nu stii cand a trecut. Poate ca nu stiu cum este si in primul rand nu am trecut prin asa ceva dar stiu un singur lucru si acela este ca cineva are grija de noi toti si cred ca stiti la cine ma refer.

| Alex31004 explică (pentru anonim_4396):

Sper sa nu pățești niciodata asa..eu una m-am saturat de durerea asta.