| passenger a întrebat:

In ultima vreme am auzit femei plangandu-se de faptul ca sotii/partenerii lor nu vor copii. Ma intreb, daca isi doresc asa mult un copil (femeile) de ce nu intrerup anticonceptionalele si o fac neprotejat fara sa-i zica barbatului? thinking Adica el sa stie decat cand femeia ramane insarcinata...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca un copil trebuie sa fie dorit de ambii parinti, nu sa se nasca in urma unei inselatorii josnice. In primul rand, ca daca iti iubesti barbatul nu il minti nici o clipa, nici in cea mai minora problema, cu atat mai putin in fata a ceva atat de important. In al doilea rand ca iti doresti sa il poti privi in ochi, nu sa te simti ca ultima hoata si mincinoasa toata viata ta (cred ca femeia care ar face asa ceva nu s-ar mai putea privi in oglinda de scarba). In al treilea rand ca el va fi toata viata parintele acelui copil si merita sa fie tata, nu donator inconstient de sperma.

| IMC90 a răspuns:

Pai ce facem aici? Casatorie sau poker si bluffing? Tu crezi ca un copil poate trai cu un singur parinte care sa il doreasca?

Oare de ce nu ma mai mira nimic...

| stejara2 a răspuns:

Ai putea face asta, dar la o chestie nu te gandesti: incredere dintre cei doi soti se duce de rapa:el va considera ca ai facut copilul cu altul si vrei sa i-l bagi lui pe gat, asa va spune, chit ca va sti ca nu ai facut asta, dar faptul ca ai trecut peste dorinta lui il va face sa fie ranit in propriul orgoliu!
Te poti uita in oglinda, dar nu se stie daca el iti va intelege motivele care te-au impins la acest gest!
De asta, cand pornesti pe acest drum in doi, este bine sa-l intrebi inca inainte de a face marele pas, caci, daca nu vrea copii si tu vrei, acest lucru va sta mereu intre voi ajungandu-se si la divort!

| morningstar a răspuns:

Pai ar fi cam tragic sa ii dai vestea asta partenerului stiind dinainte ca el nu isi doreste copii. S-ar putea sa te impinga sa avortezi si atunci chiar ti-ai fi dorit sa nu procedezi asa. Un copil trebuie dorit intr-o familie. Iar daca ea isi doreste asa de mult, s-ar putea discuta si ajunge la un numitor comun, nu cred ca solutia ar fi sa procedeze astfel.

| AmeMiss a răspuns:

Unele fac asta.Altele au facut-o si au ramas singure cu un copil de crescut pentru ca nu l-au ascultat pe sot iar el nu le-a iertat(da,sunt si din astia) si cele care n-au facut nimic inca, le e frica de rezultat si prefera sa-si doreasca si sotul copil in momentul in care va fi conceput, cum e si normal.