| Fredie a întrebat:

Am aflat cu ceva timp in urma despre un caz al unei fete, care avea mari probleme in relatia ei, iar printre explicatiile date era si aceasta: la inceput ma iubea foarte mult si de aceea ma batea ori de cate ori nu il ascultam, etc. In ultima vreme s au racit sentimentele, astfel ca acum ii este indiferent ceea ce fac, etc. Mentionez ca nu este vorba despre vreo gluma sau banc, ci doar cuvintele unei fete, care au ajuns si la urechile mele. La momentul respectiv am ramas socat, cand am auzit povestioara ei, insa e drept ca eu sunt o persoana care se uita extrem de rar la stiri, tocmai pentru a evita asfel de lucruri. Va intreb: este Romania o tara in care mai sunt inca fete, femei, care isi evalueaza in acest mod, partenerii, sentimentele lor pentru ele? Adica daca nu o bati inseamna ca nu esti acel macho man din visele ei? Eu mi as dori sa cred ca am vazut numai un caz izolat si ca totusi majoritatea fetelor din tara asta, isi doresc alt gen de relatii. In acelasi timp vreau sa va spun ca am intalnit si fete frumoase, inteligente, care se mandreau catre amice cu faptul ca iubitul lor nu le-a batut niciodata si il considerau cel mai cumsecade din univers doar din acest motiv. Pentru mine asta nu era o dovada de suflet minunat sau mai stiu eu ce inima buna ci pur si simplu o demonstratie ca totusi acel tip avea o educatie superioara unui urangutan, nimic altceva. Astept opiniile voastre. Multumesc!

5 răspunsuri:
| stresu a răspuns:

Exista inca multe femei care nu pot prinde ideea ca se pot descurca singure si trebuie sa depinda neaparat de un barbat ( pe principiul "el aduce banul in casa, eu stau cum vrea el"). Cunosc si eu tipe care acceptau violenta din iubire ziceau ele, din dependenta emotionala zic eu.
E grav, dar unele chiar refuza sa priceapa si se tin cu dintii de un barbat, indiferent de tratament.
Eu as da ca model o prietena care i-a spus prietenului ei "daca dai in mine vreodata, eu te omor cu mana mea". Cam extrem ati putea zice, dar se poate si invers si mai degraba as tinde spre atitudinea asta. Pana la urma ai mei nu au dat niciodata in mine, merit suficicient respect incat sa nu imi numar vanataile dimineata.

| Yang a răspuns:

Este cu siguranta un caz izolat.Modul de gandire al unor persoane de acest gen este inexplicabil si tot ce imi vine in minte sunt niste traume suferite anterior, lipsa unei figuri parintesti(se spune ca te marcheaza pe viata)depinde si cat de puternic poti fi. Fata in cauza se autoconvinge(ii cauta si scuze daca zice ca e din iubire)ca ii pasa de ea, poate il iubeste prea mult dar si asa nu reusesc sa imi imaginez ce te determina sa ramai.Sunt tzarani crescuti cu mentalitatea ca barbatul e barbat si el are dreptate, traiesc intr o lume a lor in nici un caz in 2010(inainte barbatii mancau la masa femeile si copiii separat, nu comentai in fata lui)si cred ca trebuie sa iti lipseasca si o rotita ca sa faci asemenea gesturi inumane

| Yang a răspuns:

Nu este ca nu pricep ca reusesc si singure in viata exista o nevoie bolnava de a apartine poate in mod extrem cuiva, niciodata nu vi s-a intamplat de exemplu sa aveti un amic/amica si sa va convingeti ca aveti sentimente fata de acea persoana cand de fapt nu este asa? bine asta e un caz cam sarac dar e ceva in ideea asta, e ca si cum ar trai intr o lume imaginara unde si bataia este un gest de afect, aceste persoane sunt incapabile de multe ori in a renunta la persoana care le raneste, incapabile in a lua o decizie multe s-au sinucis(am auzit si citit despre cazuri asemanatoare) pentru ca au fost parasite, cu cat mai tare le ranesti cu atat devin mai dependente e ca un drog si sperie chestia asta

| thealchemist a răspuns:

Ai dreptate in ce spui, dar nu o judeca prea dur pe fata aceea. poate era in faza de negare, care la unii poate tine si toata viata. romanii votau armata care i-a omorit in 89 drept institutia in care aveau cea mai mare incredere. oamenii cind nu pot accepta ceva se conving pe ei insisi ca realitatea e alta decit ceea ce ar fi prea rau pentru ei sa admita. e vorba de un fel de sindrom stockholm, cind n-ai ce face si esti vulnerabil modifici realitatea in asa fel incit sa aiba sens pentru tine si experienta ta. e un fenomen cunoscut, a mers in cazul revolutiei noastre, iar cei care sunt abuzivi in relatiile lor il folosesc fara sa-si dea seama. victimele ajung sa rationalizeze ce s-a intimplat si sa gaseasca scuze agresorului. iar unele victime ajung chiar sa se invinuiasca pe ele insele. nu e ceva rar, se intimpla chiar foarte des, din cauza asta daca vezi ca un barbat isi bate nevasta si intervii, s-ar putea sa fii atacat chiar de femeie care crede ca asa e normal.

| Incubus a răspuns:

Din pacate poate ca acea persoana nu stie inca ce este iubirea