| anonim_4396 a întrebat:

In ultimul timp mananc foarte multe dulciuri pe zi. Aseară mama a zis sa nu mai mananc asa de multe ca pot face diabet. Azi, curioasa am accesat niste site-uri cu simptome ale acestei boli, ar trebui sa ma îngrijorez daca am toate simptomele? Ar putea fi doar pura coincidenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa iti faci foarte multe griji deoarece asta vine din gândirea ta, iti autoinduci gândul ca esti bolnava
Totusi, pentru siguranța ta mergi la un doctor sa-ti faci niste analize si las-o mai ușor cu dulciurile
Încearcă sa mananci mai multe snack-suri/chipsuri picante ca sa te dezobisnuiesti de dulce(la mine a fuctionat)

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Diabetul nu asa se dovedeste si prin analize de sange

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ti se pare o coincidenta ca brusca cand cineva iti zice ca poti face diabet tu sa constati ca brusc ai simptome?

O simpla analiza de sange iti poate spune ce glicemie ai

| alina2k18 a răspuns:

Nu se face diabetul asa ca mananci tu dulciuri.
Fa-ti si tu un test de glicemie.
Oricum, daca esti slabuta, activa si mananci si mancare gatita esti ok.

| lilith16 a răspuns:

Acele simptome le am de mult timp dar nu le am dat atenţie...nu m-am gândit ca ar putea descrie o boala ca diabetul. plus ca in ultimul timp simt mari schimbări cu sănătatea mea. dar nu le dau atenţie pentru ca nu vreau sa ma îngrijorez

| Lucian4 a răspuns:

Asa este, are dreptate. Sunt multe boli asimptomatice, poate esti in crestere, daca ei brusc in greutate atunci ar poate ai o problema. dulcele e necesar dar cu limita pe zi

,

| Jannah a răspuns:

Asa si eu cand m-am uitat acum cateva zile la iubire interzisa era un caz in care un baiat avea cancer ( m-am speriat si am cautat simptome cancer ) am constatat ca totul era doar in mintea mea.

| Arsenie_Maria_1983 a răspuns:

Poate fi coincidenta, pentru ca atunci cand te gandesti la o boala simptomele poti sa tii le atribui chiar daca nu exista. Dulciurile sunt un pericol mare pentru organism, din cauza zaharului si al altor substante periculoase pe care le contin. Incearca sa cauti motivul pentru care ravnesti la asa multe dulciuri si sa incerci sa elimini cauza. Sanatate

| Macovei_Stefan_1990 a răspuns:

Da ai grija ca este o boala la care poti sa mori