| BuffaloSoldier a întrebat:

In ultimul timp mananc foarte foarte multe dulciuri... si imi e frica sa merg la medic ca poate imi va spune ca am diabet... Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Ce sa fac sa imi scada glicemia? Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Diabetul are cateva simptome specifice. Prezinti cateva din ele de simti nevoia sa mergi la doctor? Simplul fapt ca mananci dulciuri foarte multe nu-ti va aduce garantat si imediat boala. Lasa dulciurile daca-ti faci probleme, ce e asa greu?

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Si sa fie sfaturi cu gust de ciocolata dac se poate nu? N-avem.
https://www.youtube.com/watch?v=uy1__XsvvXE

| CuriousStuff a răspuns:

Cum a zis si Adrian, trebuie sa prezinti si cateva simptome specifice dar nu neaparat, poti sa ai diabet si sa nu ai niciun simptom. Nu trebuie sa-ti fie frica sa mergi la medic. Poti sa mergi si singur, o glicemie poate sa ti-o faca intr-un minut. Vezi cand are program de dimineata medicul tau de familie si mergi acolo pe nemancate si il rogi sa-ti faca o glicemie, doar ca sa stai linistit. Mai bine mergi si depistezi ceva din timp decat acel ceva sa se agraveze si sa trebuiasca un tratament pe care va trebui sa-i faci toata viata sau operatii sau mai stiu eu ce.

| PeFuga a răspuns:

Nu e obligatoriu sa fii diagnosticat cu diabet daca te duci la medic, dar cu siguranta dacaai diabet vrei caun medic sa iti spuna si sa te tina sub observatie. In orice caz e mai plăcut sa faci insulina decât sa mori in chinuri...
Altfel, redu cantitatea de dulciuri. Nu neapărat sa le elimini din alimentatie, dar sa le reduci. Sau sa le inlocuiesti cu dulciuri fără zahar (speciale pentru diabetici, cu indulcitori de alta natura). Gndeste-te bine de unde vine pofta asta de dulce si actioneaza de acolo! De la stres? Elimia cauza stresului sau cauta metode de relaxare (altele decât ronțăitul). De la depresie? Ajutorul unui psihoterapeut te poate ridica din starea in care te afli...