| adelutssu a întrebat:

In urma cu 3 luni intamplator m-am uitat in oglinda si am vazut un paduche m-am speriat ingrozitor.Cand a ajuns mama acasa i-am povestit si m-a controlat in cap si a vazut ca am oua si paduchi. nu stiu de unde i-am luat deoarece eu sunt o fata foarte curata. m-am dat cu tot felel de sampoane si solutiii dar degeaba. am cumparat gaz lampat m-am dat cu el si am scapat de paduchi dar mai am inca oua. va rog ajutati-ma sunt disperata dau fundita.CER SERIOZITATE!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Furnicutza a răspuns:

Nu trebuie sa fi murdara sa ai paduchi.Paduchii se iau de la oamenii care nu se spala.In fine.Nu trebuie sa fii disperata.Noi,astia mai in varsta, cand eram copii, parintii ne dadeau cu petrol in cap.Atat ouale cat si paduchii mor.Din pacate ouale se tin foarte tare de firul de par.Asa ca va trebui sa le traga cineva de pe fiecare fir. Daca ouale se refac, inseamna ca mai ai un paduche.Deci solutia e sa te dai iar cu solutie, apoi mama ta sa stea langa tine si sa scoata fiecare ou cu manuta.

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchii si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul si ce bine miroasa.

Puphappy

| gelusolomon a răspuns:

In cotinuare cu gaz lampant+ pietene des sau in loc de gaz poti folosi din farmacie un produs pe baza de silicon sau exista de la firma medisana un pieptene electric special pentru oua paduchi
Nb cel mai bun ramane gazul +pieptene+tuns scurt