| Annndddreeeaaa a întrebat:

Toata vara am iesit afara cu o prietena! Insa,intr-o zi am auzit ca are paduchi si nu am mai iesit cu ea! Acum am si eu,cred ca i-am luat de la ea! Mama mi-a cumparat o solutie de la farmacie si am scapat de toti paduchii,insa mai am lindini! Sunt disperata,este un adevarat chin! Va rog mult ajutati-ma pentru ca pana luni, cand ma duc la scoala vreau sa scap!crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Exista un pieptene special pentru indepartarea lor (cu dinti foarte subtiri si desi). Intreaba in farmacii.
http://www.i-medic.ro/blog/pentru-adolescenti-cum-scapam-de-paduchi

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchii si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul si ce bine miroasa.

Puphappy