| D3eaa a întrebat:

Buna TPU.
In urma cu doua luni am fost la medicul de familie pentru ca ma durea ingrozitor o ureche, doctorul mi-a spus ca am reactie otica si ca si nasul infundat are o conexiune cu urechea si mi-a prescris picaturi pentru urechi si vibrocil. Mentionez ca daca ies afara fara caciula in cap ma cam dor urechile, am fost acum o saptamala la doctor sa ii spun ca la frig ma dor urechile si ca nasul este tot infundat, acesta mi-a dat o trimitere la orl sa vada despre ce este vorba, dar el prsimte ca am sinuzita. Am citit acum ceva timp pe net despre sinuzita maxilara care este provocata de carii (din cate imi aduc aminte ), eu am 2 masele cariate, poate fi sinuzita maxilara? De azi am inceput sa folosesc iar vibrocil si ini curge foarte rau nasul, mai stranut din cand in cand, si ma doare foarte rau capul cand fac miscari bruste, oare ce am? Nu mai am rabdare, programarea la doctorul specialis este peste 2 sapt si ceva...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sinuzita maxilara nu este provocata de carii, asta este o mare tampenie. Sinuzita maxilara este o inflamatie a sinusurilor aparuta in general la persoanele care au rinita sau polipi. Evident ca nasul infundat si inflamatia faringelui are legatura cu urechea, doar de aceea exista trompa lui Eustachio.
Probabil ai o sinuzita si, eventual, polipi sau deviatie de sept. Trebuie sa ai rabdare, aici putem doar sa ghicim dand cu banul ce ai cu adevarat

| Skyglory95 a răspuns:

Buna! Nu sunt vreun specialist dar parerea mea este ca nu trebuie sa astepti atat....Cu cat tratata mai repede cu atat mai usor.Eu am probleme cu o ureche de 12 ani si tot nu am rezolvat problema.trebuie sa ai mare grija si la ce medic mergi(am fost 5 ani la rand la o clinica particulara si doar am cheltuit bani fara nici un rezultat; si s-a mai si inrautatit starea mea), deci spre binele tau du-te la un medic orl specialist si nu mai astepta dupa programare.iti recomand cu incredere Spitalul Panduri din capitala(aici m-am operat eu in urma cu 3 ani si pot sa zic ca au disparut durerile, dar tot am ramas cu o surditate la urechea stanga)
Iti urez sanatate multa!