| ANIRIiriANIRI a întrebat:

Sall.La sinuzita trebuie sa ai nasul infundat sau ceva de genul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Nu neaparat. Durerea si presiunea la nivelul fetei este principalul simptom. Multi copii mai mari de 2 ani, cu sinuzita cronica, pot sa prezinte alergii si otite (inflamatii ale urechilor) frecvente. Anumite vaccinuri, in mod particular vaccinul conjugat antipneumococcic (VCP) si vaccinul pentru Haemophilus influnzae tip b (Hib), pot ajuta in profilaxia otitelor si a sinuzitelor.
Alte afectiuni care au simptome similare cu sinuzitele cuprind alergiile, durerile dentare, racelile si alte infectii ale cailor aeriene superioare. Totusi, daca raceala recidiveaza sau se agraveaza dupa 7 zile, este mai probabila sinuzita decat raceala sau alte infectii de cai aeriene superioare.
http://www.i-medic.ro/boli/sinuzita

| ANIRIiriANIRI explică (pentru doctoressa):

Deci sa zicem ca ma doare fruntea da in acelasi timp si tamplele poate sa fie o problema de vedere?(lund in considera ca ma dor si ochii sau mai de graba imi obosesc)

| doctoressa a răspuns (pentru ANIRIiriANIRI):

Cel mai probabil e vorba de o sinuzita (in cazul simptomelor descrise de tine), insa diagnosticul se pune pe baza unei radiografii de sinusuri.
Multa sanatate!